Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Niechciane pozostałości po wczesnej młodości
dodano 21.05.2011
W końcu udało Ci się pożegnać z pamiątkami z okresu nastoletniego. Na dno szafy powrzucałaś zdjęcia pierwszej miłości, plakaty ulubionego boysbandu czy sekretny pamiętnik. Jednak największa zmora tamtych lat ciągle o sobie przypomina...
Mediana wieku osób borykających się z trądzikiem wynosi 26,5 roku i ciągle wzrasta, pokazują badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców. Co więcej, dermatolodzy zgodnie przyznają, że problem ten w większości przypadków dotyczy kobiet. Dlaczego? Związane jest to ze wzrostem wahań hormonalnych. – Zmiany trądzikowe mają wiele przyczyn, ale najważniejszą z nich są zaburzenia hormonalne w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych: jajników (mogą wydzielać nadmierne ilości progesteronu i testosteronu), trzustki (zaburzenia wydzielania insuliny), nadnerczy (zaburzenia w produkcji testosteronu) oraz przysadki mózgowej (zachwiania w wydzielaniu prolaktyny) – mówi prof. Jemy Kim, dermatolog z Uniwersytetu w Kalifornii. Powody przeciążenia i nadprodukcji tych gruczołów najczęściej są związane ze stanem fizjologicznym – ciąża, karmienie piersią i menopauza, zaburzenia hormonalne podczas cyklu miesięcznego, stres, niewłaściwa dieta. Na szczęście, jak każdą zmorę, i tę możemy skutecznie pokonać.
Retinoidy, nanowoda, kwas salicylowy i glikolowy
Co może być gorszego od czerwonych krostek pokrywających naszą twarz? Wydaję się, że już nic. A jednak, są jeszcze blizny potrądzikowe. – Retinoidy świetnie nadają się do walki z wypryskami. Nie tylko wygładzają cerę, ale również zwiększają produkcję kolagenu, który wypełnia blizny – mówi Róża Nowakowska, kosmetolog z Nantes.pl. – Dodatkowo warto sięgnąć po kremy zawierające nanowodę. Nanocząsteczki wody dostarczają do głębokich warstw naskórka składniki oczyszczające zawarte w kosmetykach, utrzymując jego równowagę i odżywienie – dodaje. Pobudzona do regeneracji skóra łatwiej radzi sobie ze stanami zapalnymi, odwdzięczając się gładkim i świeżym wyglądem, bez wyprysków i zaskórników. Świetnie sprawdzają się także kwasy – salicylowy i glikolowy. Rozjaśniają one ciemne plamy, pozostające po głębokich bliznach.
Bratek
Znany jest przede wszystkim jako roślina ozdobna. Zielarzom nie obce są również jego właściwości lecznicze. Działanie przeciwbakteryjne tego kwiatu sprawiło, iż jest on używany przy łagodzeniu schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik czy wypryski. Najlepiej stosować napar z bratka zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W większości sklepów zielarskich, aptek oraz sklepów ze zdrową żywnością znajdziemy herbatkę z bratka. Na efekty jej działania należy czekać około trzech miesięcy. Początkowo zwykle następuje pogorszenie stanu cery – to znak, że organizm oczyszcza się z toksyn. Jednak po tym okresie cera staje się gładsza, a liczba zmian trądzikowych maleje. Wystudzony napar z bratka możemy zastosować także jako kosmetyk – warto przemywać nim codziennie skórę ze zmianami trądzikowymi.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW