Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Legalne oprogramowanie
dodano 22.06.2011
Oprogramowanie to nic innego jak twórcza praca zespołu ludzi, to także prawa autorskie, a co za tym idzie pieniądze.
W Polsce od jakiegoś czasu pojawiają się reklamy, promujące bycie legalnym; to bardzo ważne, bo jeśli firma ma nielegalne oprogramowanie, może mieć poważne kłopoty.
- To nie tylko konsekwencje karnoprawne, to nie tylko konsekwencje cywilnoprawne przekładające się na wysokie odszkodowania – wylicza Krzysztof Janiszewski z Microsoftu. – To ryzyko zainfekowania systemów informatycznych, ryzyko utraty danych, utraty wizerunku, utraty kontrahentów, upadku biznesu w ogóle.
Dlatego między innymi zorganizowano konferencję poświęconą legalnemu oprogramowaniu. Odbyła się w Krakowie, w jej trakcie także policja zwracała uwagę na kwestie legalności i kontroli oprogramowania.
- Firmie, która posiada nielegalne oprogramowanie, grozi od skonfiskowania mienia, na którym to oprogramowanie jest zainstalowane, po praktycznie upadłość firmy – mówi nadkom. Sławomir Szumilas z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Bo jeżeli zabierzemy cały sprzęt komputerowy do badań, firma przestanie działać, przestanie istnieć.
Statystyki niestety są niewesołe i pokazują, że Polska ma problem z nielegalnym oprogramowaniem. Potwierdza ten fakt Krzysztof Janiszewski z Microsoftu:
- Skala piractwa komputerowego w Polsce to 54 %, to znaczy, że ponad połowa oprogramowania zainstalowanego w ubiegłym roku w naszym kraju to oprogramowanie, mówiąc wprost, kradzione.
Dlatego warto przeprowadzić w firmie audyt legalności oprogramowania. Pozwala to spać spokojnie właścicielowi przedsiębiorstwa, ale daje także gwarancję, że jego biznes nie przestanie istnieć.
- Wynikiem audytu jest raport, przedstawiający nie tylko aktualny stan, ile licencji posiadamy, ile licencji jest zainstalowanych, ale również plan naprawczy i rekomendacje – wyjaśnia Sebastian Strzech z Compnetu. – W ramach tego planu naprawczego trzeba odnaleźć brakujące atrybuty legalności i również zastanowić się nad programami, na które licencji firma nie posiada. Doradzamy wówczas, jaki rodzaj licencji jest najbardziej optymalny dla danej organizacji, zarówno pod względem licencjonowania, jak i funkcjonalności. Najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie jasnych zasad i reguł zarządzania oprogramowaniem, które m.in. określają odpowiedzialność pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.
W trakcie konferencji zaprezentowano system Statlook – aplikację, która w wielu firmach używana jest do zarządzania zasobami IT i legalnością oprogramowania. Statlook to również kontrola Internetu, aktywności użytkowników i tak popularnych ostatnio pendrajwów, na których do firmy przynoszone są często prywatne pliki i programy.
Konferencja to dopiero początek rozmów na temat legalności oprogramowania. Była transmitowana w Internecie, dzięki czemu wielu użytkowników z całej Polski mogło zadać pytania związane z tematem.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW