Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Serce w górach
dodano 25.07.2011
Urlop to dla większości to wypoczynek, swoboda i relaks. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. To zazwyczaj wtedy doznajemy wielu kontuzji. Nadmiar słońca, uciążliwe upały, wysiłek fizyczny mogą spowodować rozmaite dolegliwości.
Wędrówki górskie to relaks dla tych co lubią spędzać czas wolny aktywnie. Jednak klimat górski wpływa zarówno dodatnio jak i ujemnie na ludzki organizm. Pamiętajmy, aby wyjazd w góry, piękne krajobrazy nie może ostudzić naszej czujności. Warto wiedzieć, jak, kiedy i komu udzielić pierwszej pomocy.
Spędzaj czas aktywnie i z rozsądkiem
Każdego roku w górach zostaje rannych ponad 3 tysiące osób. Nie wszystkie wypadki kończą się jednak szczęśliwie. W górach organizm człowieka często jest poddawany dużemu wysiłkowi fizycznemu, co zwiększa ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. W takiej sytuacji tylko podjęta w pierwszych dziesięciu minutach defibrylacja daje szansę na uratowanie ludzkiego życia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, GOPR zaopatruje ekipy swoich ratowników w defibrylatory.
Według statystyk GOPR, rocznie ratownicy muszą wyruszać do ponad 4 tysięcy interwencji. Często działają oni w ekstremalnych warunkach górskich - dlatego bardzo ważne jest, aby ekipy ratowników wyposażone były w profesjonalny sprzęt medyczny, który ułatwia pracę i przyspiesza akcję ratowniczą.
„W przypadku ratowania życia ludzkiego, często liczy się każda sekunda – wyjaśnia dr Paweł Jonek, lekarz GOPR. Od 2005 roku GOPR realizuje program wprowadzenia defibrylacji na obszarach górskich. Obecnie większość posiadanych defibrylatorów jest kompatybilna z defibrylatorami Lifepak obecnymi w śmigłowcach ratunkowych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Defibrylator AED Lifepak współdziała z defibrylatorami obecnymi na pokładzie śmigłowców – wyjaśnia dr Paweł Jonek. W praktyce oznacza to, że elektrody nie muszą być odrywane od poszkodowanego, ale przepina się jedynie kabel między urządzeniami. Ten z pozoru mało znaczący drobiazg pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i usprawnia akcję ratunkową. Pamiętajmy, że w sytuacji ratowania życia, w grę wchodzą silne emocje samych ratowników i każde ułatwienie jest wówczas niezwykle cenne i pomocne.”
Urządzenia przywracające akcję serca w schroniskach
Za przykładem ratowników GOPR idą również właściciele schronisk i zaopatrują je w defibrylatory AED. „Użycie defibrylatora AED jest konieczne w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia.” – wyjaśnia Marek Kordasiewicz specjalista ds. AED z Physio-Control „Szanse ofiary na przeżycie maleją z każdą upływającą minutą. Defibrylator obecny w schronisku może nierzadko uratować komuś życie, zwłaszcza że jego użycie jest bardzo proste i intuicyjne”
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW