Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Podłogi dębowe zawsze na czasie
dodano 17.10.2011
Dąb - Quercus - symbol siły. Wykorzystywany od tysięcy lat solidny budulec. Jeden z najbardziej cenionych, także w branży podłóg drewnianych.
To właśnie dębowe powierzchnie cieszą się dużą popularnością wśród klientów, nie tylko ze względu na swoją wytrzymałość, ale także na możliwość wyboru jednej z licznych dębowych wariacji.
Klasyka w najlepszym wydaniu
Stale utrzymujące się zainteresowanie dębowymi podłogami nie jest przypadkowe. Z jednej strony charakteryzują się one wysoką wytrzymałością (30-42 MPa w skali twardości Brinella) oraz pięknym usłojeniem, z drugiej - naturalnym klasyczną stylistyką i niezobowiązującą elegancją. Dodatkowo dębowa podłoga w najmodniejszym w tym sezonie wzorze pełnej deski swym wyglądem przypomina podłogę litą i w każdym pomieszczeniu prezentuje się wyjątkowo luksusowo.
- Klienci zwracają uwagę na barwę, piękny charakter słoi i dyskretny, rustykalny charakter drewna dębowego. Cechy te świetnie eksponuje właśnie jednolamelowa konstrukcja - zwraca uwagę Seweryn Miazga, Product Manager w firmie Baltic WoodTM produkującej podłogi drewniane. - Dodatkowo kolory dębu są intensywne, brązowe, w dużej ilości odcieni. Pod wpływem słonecznego światła lekko ciemnieją, nabierając głębi. Stąd też podłoga starzeje się z wdziękiem i nabiera nowego charakteru. Pamiętajmy też, że dąb sprawdzi się we wnętrzach o natężonym ruchu (salon, kuchnia, przedpokój itd.) oraz w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego.
W krainie dębowych wariacji
Drewno dębu jest wdzięcznym materiałem do uszlachetniania. Stąd miłośnicy podłóg z tego surowca mogą wybierać do woli między powierzchniami wykończonymi barwnymi bejcami, olejami (np. naturalnymi ECO, UV, bezbarwnymi lub kolorowymi: białym, szarym, antycznym), lakierami (np. matowym lub półmatowym), czy też dębowymi podłogami dodatkowo fazowanymi.
Miłośnicy nowatorskich rozwiązań powinni zwrócić uwagę również na dębowe podłogi, których powierzchnia została poddana procesowi szczotkowania. Proces ten polega na szczotkowaniu wierzchniej warstwy drewna oraz wybierania z niej najbardziej miękkich części słojów rocznych. Dzięki temu podkreślona zostaje naturalna struktura drewna. Jest ona nie tylko lepiej widoczna, ale także wyraźnie wyczuwalna w dotyku.
Dodatkowo na tego typu podłogach mniej dostrzegalne są zarysowania, a ich powierzchnia ma właściwości antypoślizgowe. Proces szczotkowania sprawia też, że podłoga staje się trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Co więcej, dzięki braku idealnie gładkiej powierzchni, nabiera ona charakterystycznego, niepowtarzalnego uroku.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW