Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Młody naukowiec stale się bawi
dodano 27.10.2011
Zabawki edukacyjne zdobywają coraz większą popularność wśród rodziców i ich pociech. Dziś nie liczy się tylko dobra zabawa, ale także to, by dzięki niej rozwijać intelektualnie dziecko.
Prawdziwy „boom” na zabawki edukacyjne zaczął się kilka lat temu i trwa nadal. Rodzice są coraz bardziej świadomi, że żeby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać – w różnym wieku – powinni przyłożyć do tego sporo uwagi. A dzieci nie buntują się przed taką uwagą, gdyż same zadowolone są z takiego rozwiązania. Producenci zabawek nie tracą pomysłów czym zainteresować dziecko. Rodzice, zgodnie z zainteresowaniami swojej pociechy mogą przebierać w zabawkach dla miłośników astronomii, fizyki, chemii, biologii, muzyki czy jakiejkolwiek innej dziedziny. Wszystko zależy oczywiście od zainteresowania i wieku dziecka.
W różnym wieku
Zabawki edukacyjne przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, w zależności od etapu psycho – fizycznego. Wspierają zrównoważony rozwój już od pierwszych miesięcy życia malucha, uczą logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnie i kształtują sprawność fizyczną.
Niektóre ich części mogą nie nadawać się dla dzieci np. poniżej trzech lat. Dzieciom nieco starszym, które mają już za sobą szkolny start, poleca się zabawki, które pozwalają poznać ogólnie budowę czy reguły otaczającego je świata. Jeśli dostrzegamy, że nasza pociecha jest szczególnie zainteresowana np. środkiem elektrycznego samochodzika, możemy pomyśleć o kupnie zestawu dla młodego miłośnika elektroniki. Kto wie, czy dzięki temu za parę lat z naszego dziecka nie wyrośnie inżynier technik – elektronik!. Być może również tak, że rodzice chcą ukierunkować dziecko na daną specjalizację. Załóżmy, że oni są lekarzami i chętnie widzieli swoją pociechę w takim zawodzie: na rynku zabawkarskim są przecież zestawy, pozwalające poznawać ogólną budowę ludzkiego ciała.
Wiele funkcji
- Podstawowe funkcje, jakie spełniają zabawki edukacyjne to rozwijanie wyobraźni, poznawanie, usprawnienie psychiczno – ruchowe, inspirowanie do dalszego działania i poznawania nowego, uczenie kreatywności oraz wychowanie. Przykładowo, zabawki przeznaczone dla młodych chemików czy fizyków uczą podstawowych pojęć i umiejętności związanych z naukami ścisłymi, zestawy dla malarzy uczą wrażliwości i kształtują precyzję ruchową, zabawki logiczne uczą myślenia logicznego i wyciągania dzięki temu prawidłowych wniosków – mówi Grzegorz Szczerba, właściciel sklepu z zabawkami www.bystroglow.pl
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW