Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Polskie mieszkania: stare i ciasne
dodano 03.01.2012
Stan polskich mieszkań pozostawia wiele do życzenia. Pod względem metrażu i standardu mieszkań nie mamy co porównywać sie z krajami starej Unii Europejskiej....
...Jak wynika z badan Eurostatu w zawilgoconym mieszkaniu żyje co piaty Polak. Toalety w mieszkaniu nie ma 5 procent obywateli naszego kraju.
Zły stan techniczny
Jak wynika z badan przeprowadzonych przez Eurostat polskie domy i mieszkania sa w złym stanie technicznym. Ze względu na źle zaizolowane fundamenty, cieknące dachy i popękane ściany na wilgoć w swoim mieszkaniu narzeka 20 procent Polaków. Niepokojące są również dane na temat remontów przeprowadzanych w blokach budowanych w latach siedemdziesiątych. W tamtych czasach powstało bardzo dużo osiedli z tak zwanej wielkiej płyty. Tylko polowa z nich dzięki dofinansowanym z budżetu państwa kredytom doczekała się termomodernizacji, pozostałe nadal czekają na pierwsze od przeszło 40 lat remonty.
W naszym kraju nadal pozostają mieszkania, które nie sa wyposażone w kabiny prysznicowe bądź wanny. Toalety w mieszkaniu brakuje nadal około 5 procentom Polaków. Pod tym względem w Unii Europejskiej gorzej jest tylko w Rumunii. W Danii, Holandii i Hiszpanii mieszkań nieposiadających łazienek juz nie ma.
Najgorzej na wsiach
O ile sytuacja w miastach nie wygląda najgorzej, to Polska wieś pod względem standardu życia prezentuje sie katastrofalnie. 36 procent domów jednorodzinnych to budynki przedwojenne nie spełniające współczesnych standardów.
Unijne normy
Jak wynika z badan Eurostatu 60 procent polskich rodzin mieszka w za małych mieszkaniach nieprzystosowanych do ich potrzeb. Najgorzej w opublikowanym raporcie wypadają rodziny z dwójka lub trojka dzieci. Tylko ok 25 procent z nich ma zapewnione odpowiednie warunki, czyli zgodnie z unijnymi normami dysponują mieszkaniami cztero lub pięciopokojowymi. W krajach starej Unii – rodziny z dziećmi w 85 procentach maja wystarczająco duże mieszkania.
Kraje, w których komfort życia pod względem metrażu jest najlepszy to Hiszpania, Dania i Cypr. Najgorzej pod tym względem jest na Łotwie w Rumunii i niestety w Polsce.
Brak perspektyw
Obserwowane spowolnienie gospodarcze, wprowadzane zmiany w programie “Rodzina na swoim” oraz większe trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego nie wróża poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków. Obecnie naszych rodaków nie stać na kosztowne remonty, nie mówiąc juz o kupnie nowych mieszkań. Z roku na rok obserwowany jest trend, który wskazuje, iż Polacy zaczynają kupować coraz mniejsze mieszkania. W 2008 r. nowo oddawany lokal miał średnio ponad 80 metrów kwadratowych, w 2009 – 70 mkw., a w 2010 juz tylko 62 mkw.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
KOMENTARZE
| banda oszustów
po pierwsze to trzeba zarabiać choćby zbliżonom do średniej krajowej apo drugie to do puki nikt sie nie weznie za te frrmy budowlaneto ldzie będom pracowaćna czarno i często za fikcyjne pieniądze aklienci i ta bendą przepłacać za mieszkania.
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW