Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Etiopia: Masowe eksmisje w Gambella
dodano 10.02.2012
Rząd Etiopii prowadzi wywłaszczeniową politykę w wielu regionach kraju za którą stoi plan utworzenia masowych plantacji. Proces ten uderza w podstawowe prawa człowieka oraz bezpieczeństwo żywieniowe rdzennych mieszkańców
ETIOPIA. Etiopski rząd rozpoczął program masowych wysiedleń ludności z grup etnicznych Anuak i Nuer w regionie Gambella położonym przy granicy z Sudanem. W ciągu 3-letniego programu eksmisyjnego przeniesionych zostać ma co najmniej 70 tysięcy osób. Usunięcie lokalnych społeczności jest podyktowane planem utworzenia w regionie rozległych plantacji rolniczych. Uprawy cukru pochłoną tylko do 150 tysięcy akrów ziemi.
Premier Etiopii, Meles Zenawi utrzymuje, że obecne wysiedlenia mają charakter dobrowolnych. Opinii takiej przeczy szeroka dokumentacja sporządzona przez organizacje Human Rights Watch, której przedstawiciele 16-krotnie wizytowali region Gambella i przeprowadzili około 100 wywiadów. Zgromadzone informacje poświadczają, iż wdrażany program eksmisyjny jest daleki od deklarowanej dobrowolności. Osoby oporne, nie zainteresowane przeprowadzką są zastraszane i brutalnie bite przez funkcjonariuszy nadzorujących program.
Etiopia jako państwo, jest jednym z największych odbiorców pomocy międzynarodowej. Kanada przekazuje do Etiopii 170 milionów dolarów rocznie. Rząd USA uznaje etiopski rząd za „ważnego partnera w zakresie regionalnego bezpieczeństwa” i od 2007 roku transferuje na jego rzecz ponad miliard dolarów rocznie. Znaczna część tych kwot zasila fundusz pomocy żywieniowej. Obecne eksmisje w Gambella uderzają w podstawowy rdzeń samowystarczalności żywieniowej. Rdzenni mieszkańcy z ludów Anuak i Nuer to głównie drobni rolnicy i pasterze, tworzący niezależne, lokalne struktury i kultywujący gospodarkę zapewniającą im znaczne bezpieczeństwo żywieniowe. Rządowe wysiedlenia nie tylko rozbijają spójność wspólnotową dziesiątek tysięcy ludzi, ale i wystawiają na szwank to co od lat jest problemem w Etiopii i krajach ościennych: stabilność dostępu do żywności, okupioną bezustannym zagrożeniem wybuchu masowych ognisk głodu. Ludność wysiedlana w Gambella kierowana jest na obszary o gorszym potencjale rolniczym, przenosinom na nowe tereny nie towarzyszy równoległy transfer opieki zdrowotnej i edukacji.
Ignorowaniu własności plemiennej towarzyszy kontrowersyjna intencja stojąca za poczynaniami etiopskiego rządu. Setki tysiące akrów ziemi z których zostaną usunięci rdzenni mieszkańcy ma zostać udostępniona zagranicznym inwestorom z Chin, Indii i Arabii Saudyjskiej. Powstające plantacje rolnicze nie będą mieć profilu wybitnie spożywczego: znaczna ich część zostanie podporządkowana produkcji biopaliw.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW