Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak założyć trawnik?
dodano 22.02.2012
Elementem obecnym w większości ogrodów przydomowych oraz działkowych jest trawnik. Co zrobić aby stanowił ozdobę ogrodu i nie sprawiał kłopotów? Wszystko musi się zacząć od właściwego założenia trawnika.
Trawnik powinien tworzyć kontrastowe zielone tło dla rosnących na terenie ogrodu roślin rabatowych, w taki sposób aby uwydatnić ich kolorystykę i kompozycję. Przeważnie znajduje się on w miejscach dobrze widocznych, stanowiąc wizytówkę ogrodu. Dlatego musi atrakcyjnie wyglądać. Aby tak się stało trzeba zacząć od odpowiedniego założenia trawnika, co ułatwi dalszą jego pielęgnacje i umożliwi utrzymanie darni w dobrym stanie.
Przede wszystkim musimy określić właściwe miejsce pod założenie trawnika. Nie w każdym ogrodzie znajdziemy odpowiednie miejsce na trawnik. Trawy dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych. Utrzymanie trawnika w cieniu sprawi natomiast sporo kłopotu. W miejscach częściowo ocienionych można założyć trawnik wysiewając specjalną mieszankę trawnikową na miejsca cieniste. O ile skład przykładowej uniwersalnej mieszanki trawnikowej może wynosić ok. 40% kostrzewy czerwonej, 30% życicy trwałej, 20% grzebienicy pospolitej i 10% wiechliny łąkowej, to w mieszance na miejsca cieniste, udział wiechliny łąkowej powinien wzrosnąć aż do 50%. Dodaje się także wiechlinę gajową, a obniża zawartość kostrzewy czerwonej. Dla bardzo cienistych zakątków ogrodu, np. pod drzewami o rozłożystych koronach, lepszym wyborem może być posadzenie roślin zadarniających, tolerujących cień.
Najlepszym czasem na złożenie trawnika jest wiosna (kwiecień do połowy maja) oraz dość wczesna jesień (wrzesień). Zakładanie trawnika zaczynamy od wyrównania terenu i oczyszczenia go z nieczystości, pozostałych po budowie domu, gruzu i kamieni. Glebę przekopujemy na głębokość co najmniej 20 cm. Następnie przeprowadza się odchwaszczanie. Ponieważ trawniki są przeważnie zakładane na większych powierzchniach, do usunięcia chwastów stosuje się herbicydy. Musimy jednak pamiętać, że po zastosowaniu herbicydu niezbędne jest odczekanie kilku tygodni, zanim wysiejemy trawę. O termin jaki trzeba odczekać warto się zapytać w sklepie ogrodniczym podczas kupowania wybranego preparatu.
Warto też zwrócić uwagę czy grunt nie jest podmokły, gdyż w takim razie konieczne stanie się też przygotowanie drenażu. Pamiętajmy też, że wszelkie roboty związane z montażem instalacji automatycznego nawadniania, czy elektryki pod oświetlenie ogrodowe, trzeba wykonać przed założeniem trawnika. W przeciwnym razie podczas montażu instalacji nawadniającej czy elektrycznej, będziemy musieli rozkopywać fragmenty trawnika i niwelować efekty naszej pracy włożonej wcześniej w jego założenie. Potem w tych miejscach wprawdzie można by po prostu dosiać trawę ale będzie ciężko uzyskać jednolitą darń na całej powierzchni. Miejsca dosiewu przeważnie będą się odznaczać.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW