Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
SYMPOZJUM FIZYKI MATEMATYCZNEJ PO RAZ CZTERDZIESTY
dodano 23.06.2008
W dniach 25–28 czerwca Zakład Fizyki Matematycznej Instytutu Fizyki UMK organizuje kolejną konferencję z cyklu Sympozjów Fizyki Matematycznej.
W tym roku będzie to jubileuszowe 40 spotkanie fizyków-teoretyków i matematyków z wiodących ośrodków naukowych z całego świata.
Toruńskie Sympozja Fizyki Matematycznej zostały zainicjowane 40 lat temu przez profesora Romana S. Ingardena. Przez wiele lat odbywały się one tradycyjnie w pierwszym tygodniu grudnia, dlatego też w środowisku fizyki matematycznej nazywane były „imieninami Kopernika” lub „Mikołajkami”.
W tym roku 40 Sympozjum Fizyki Matematycznej będzie jedną z największych konferencji z tej dziedziny na świecie. Weźmie w nim udział ponad 150 uczestników z 24 krajów (Argentyny, Austrii, Belgii, Kanady, Chile, Niemiec, Francji, Irlandii, Izraela, Włoch, Japonii, Meksyku, Rumunii, Rosji, Singapuru, Słowacji, USA, Afryki Pd., Hiszpanii, Szwecji, Tajwanu, W. Brytanii, Ukrainy i oczywiście Polski).
Już podczas pierwszego Sympozjum powstał pomysł powołania do życia nowego pisma naukowego — Reports on Mathematical Physics (ROMP) — zamieszczającego ważne artykuły z fizyki matematycznej. Od początku istnienia ROMP zyskało dużą renomę i do dzisiaj z powodzeniem konkuruje z innymi pismami z podobnego obszaru tematycznego. Jego charakterystyczną żółtą okładkę łatwo odnaleźć można w czytelniach bibliotek naukowych całego świata.
Podczas nadchodzącego sympozjum odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Redakcyjnej ROMP, a także spotkanie Rady Redakcyjnej innego czasopisma redagowanego przez Zakład Fizyki Matematycznej — Open Systems and Information Dynamics.
Obydwa pisma znajdują się na prestiżowej „liście filadelfijskiej”, będącej rankingiem najbardziej wpływowych, międzynarodowych czasopism naukowych.
Tegoroczne Sympozjum zatytułowane „Geometry and Quanta” koncentruje się na dwóch ważnych zagadnieniach: kwantowej teorii informacji oraz kwantowej grawitacji. Kwantowa teoria informacji jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin fizyki. Również w Toruniu prowadzone są intensywne badania zarówno teoretyczne (Zakład Fizyki Matematycznej) jak i eksperymentalne (Krajowe Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej), a jednym z celów tych badań, chętnie opisywanym przez prasę, jest konstrukcja ultraszybkiego kwantowego komputera. Z kolei kwantowa teoria grawitacji to jedno z największych wyzwań współczesnej fizyki, o fundamentalnym znaczeniu dla zrozumienia praw rządzących ewolucją Wszechświata. Spotkanie toruńskie poświęcone będzie prezentacji najnowszych osiągnięć z tych dziedzin współczesnej fizyki.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ