Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Surowce i ekologia
dodano 23.06.2008
Aktywna współpraca nauki i przemysłu jest niezbędna do wdrażania projektów, które będą bezpieczne ekologicznie, a jednocześnie pozwolą zabezpieczyć przyszłość surowcową naszego kontynentu.
Do takich między innymi wniosków doszli uczestnicy I Międzynarodowej Debaty Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonego Rozwoju Surowców “Zasoby surowcowe Europy”, która odbyła się w czwartek w siedzibie KGHM Cuprum we Wrocławiu.
Europejska Platforma Technologiczna Zrównoważonych Surowców Mineralnych (European Technology Platform on Sustainable Mineral Resources – ETP SMR) została powołana pod koniec 2005 r. w celu stworzenia programu rozwoju nowoczesnego przemysłu surowców mineralnych i stanowi forum współpracy europejskiego tego przemysłu, skupiając najpoważniejszych partnerów przemysłowych i naukowych działających w tym obszarze.
15 maja 2008 r. rozpoczęto procedurę uznania Europejskiej Platformy Technologicznej Surowców Mineralnych przez Komisję Europejską jako równoprawna z innymi w obszarze NAUKI I INNOWACJI objętym 7. PR Unii Europejskiej. Tym samym Unia doceniła wagę przemysłu surowców mineralnych.
Problemy branży surowcowej
W konferencji wzięło udział blisko dziewięćdziesięciu przedstawicieli przemysłu, uczelni i instytucji naukowo-badawczych z Polski, Niemiec, Francji i Bułgarii, przedstawiciele UE, w tym Christos Tokamanis z DG Research Komisji Europejskiej oraz Henryk Jacek Jezierski – Główny Geolog Kraju, wiceminister reprezentujący Ministerstwo Środowiska.
Zrównoważony rozwój przemysłu wydobywczego w Europie (metale, surowce energetyczne, chemiczne i skalne) przy uwzględnieniu rozwiązań proekologicznych - to główne oczekiwania ze strony Brukseli.
- Musimy wiele zrobić, żeby zapewnić sobie dostęp do surowców, a jednocześnie zachować środowisko naturalne dla następnych pokoleń – podkreślał Christos Tokamanis z Komisji Europejskiej, przedstawiciel dyrektoriatu generalnego ds. badań i innowacji.
Celem czwartkowego potkania była identyfikacja problemów związanych z rozwojem branży surowcowej w Europie w myśl trudnej zasady “Zero emisji, zero odpadów”. Trudnej, bo z przemysłem wydobywczym wiąże się problem zagospodarowania odpadów, ochrony wód, gleby i powietrza.
- Przemysł miedziowy produkuje 30 mln ton odpadów rocznie. Większość z nich powinna dać się wykorzystać powtórnie jako surowiec, np. do budowy dróg, elementów betonowych czy produkcji cementu – mówił Andrzej Grotowski, kierownik Zakładu Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska w KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowym. Część z nich np. granulaty i żużel z hut miedzi już się wykorzystuje na cele drogownictwa.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ