Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Emerycie, czeka Cię marny los
dodano 16.07.2007
Tak można powiedzieć obserwując pracę rządu nad programem wypłat emerytur z OFE. Wydaje się, że obecne działania mają na celu nic innego, jak maksymalne zabezpieczenie interesu państwa.
Stąd niechętnie podchodzi się do propozycji dziedziczenia zgromadzonych w OFE pieniędzy przez członków rodziny zmarłego emeryta.
Innymi słowy: ktoś pracuje i odkłada do OFE przez 30-40 lat. Następnie przechodzi na emeryturę i umiera po 5-7 latach od przejścia na emeryturę. 2/3 zgromadzonego kapitału pozostaje nienaruszone i trafia z powrotem do państwowego worka. To nic innego jak odebranie rodzinie tego, co jej się należy. Obecni pomysłodawcy sposobu wypłat zapominają chyba o tym, że środki dziedziczone po zmarłym przyczynią się do wzrostu konsumpcji i tym samym napędzą gospodarkę. Tym bardziej, że wypłata środków mogłaby się odbywać nadal – jako przekazywanie comiesięcznych kwot, tyle tylko, że na rzecz innej osoby.
Reformę emerytalną wprowadzono w 1999 roku właśnie po to, aby częściowo uniezależnić państwo od konieczności wypłat emerytur. Każdy kto rozpoczyna pracę ma obowiązek zapisać się do OFE, gdzie trafia część jego składki odprowadzanej do ZUS. Składki te są następnie inwestowane przez OFE i tworzą kapitał emerytalny, z którego dana osoba będzie otrzymywać świadczenia.
Problemy będą narastać
Polaków ubywa i ubywać będzie. Struktura demograficzna jest coraz bardziej niekorzystna. Osób w wieku produkcyjnym ubywa, a młodzi uciekają za granicę.
To wszystko sprawia, że przyszłe świadczenia emerytalne będą niższe niż obecnie, gdyż coraz mniej osób pracuje na niepracujących. OFE częściowo zmniejszą tą niekorzystną sytuację dzięki inwestycjom zgromadzonych środków. To jednak nie wystarczy. Gdy koniunktura giełdowa ulegnie pogorszeniu, zyski będą niewielkie, a osób uprawnionych do świadczeń będzie przybywać.
Trzy sposoby wypłat proponowane przez rząd:
Emerytura indywidualna – wyliczana na podstawie średniej długości życia. Kapitał zgromadzony w OFE jest wypłacany do wyczerpania. W przypadku śmierci pieniądze przepadają na rzecz państwa.
Emerytura z gwarantowanym okresem wypłat. Możemy sobie założyć, że chcemy dostawać świadczenia np. przez 15 lat. Minimalny okres na jaki można zawrzeć umowę to 10 lat. Kapitał z OFE jest wówczas dzielony na ilość lat i wypłacany do wyczerpania. W przypadku śmierci przed upływem okresu 15 lat pozostałe pieniądze trafiłyby do wskazanej osoby. Pomysł o tyle kontrowersyjny, że trudno samemu określać, ile będziemy żyć. Co gorsza, jeśli będziemy żyć dłużej niż ustalone 15 lat, świadczenia nie będą nam przysługiwały.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW