Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Irlandia: co warto zobaczyć w Cork
dodano 20.07.2007
Cork - jest to drugie pod względem wielkości miasto Irlandii. Leży przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Sam Cork położony jest na wyspie pomiędzy głównymi korytami rzeki.
Autobusem przez miasto
Jedną z możliwości zwiedzania Cork - szczególnie w okresie letnim - jest przejażdżka po mieście piętrowym autobusem :-)
Autobusy kursuja regularnie z centrum miasta, zakupiony bilet jest biletem całodniowym. Jest to o tyle wygodne, że możemy wysiąść na jednym z przystanków na trasie przejazdu, zwiedzić katedrę czy muzeum polecane nam przez lektora (w trakcie jazdy cały czas jesteśmy informowani na bieżaco, co właśnie mijamy i co jest godne szczególnej uwagi) - a następnie wsiaść do kolejnego autobusu tego typu i kontynuować podróż.
Collins Barracks czyli muzeum w koszarach
Collins Barracks - to wojskowe koszary mieszczące sie w północnej części Cork, przy Old Youghal Road. Znajduje się w nich muzeum bezpłatnie dostępne dla zwiedzających.
Najstarsze znajdujące sie tam koszarowe budynki pochodzą z początku XIX wieku. Początkowo były zajmowane przez wojska brytyjskie, od 1922 r. przeszły w ręce armii irlandzkiej. W 1963 r. koszary odwiedził amerykanski prezydent John F. Kennedy.
Obecnie w muzeum znajdują sie 3 wystawy o tematyce: historia koszar, sylwetka Michael'a Collins'a oraz udział Irlandii w misjach pokojowych na świecie.
Elizabeth Fort - 400 letnia twierdza w Cork
Nad Cork góruja mury 400-letniego Elizabeth Fort, którego historia jest ściśle wpleciona w losy miasta.
Elizabeth Fort został zbudowany u schyłku XVI w. i służył armii do obrony miasta. W 1603 r., kiedy rządy objął król James I, doszło w Cork do rozruchów skierownych przeciwko nowemu władcy, w trakcie których mieszkańcy zniszczyli fort. Zamieszki stłumiono, a obywatele Cork zostali zmuszeni do odbudowy fortu na swoj własny koszt.
W 1624 i 1649 fort został znacznie wzmocniony. Na przełomie 1689/90r. wykorzystano Elizabeth Fort podczas oblężenia Cork. M.in. wtedy ostrzelano z niego średniowieczną Katedrę św. Finbarra, która uległa zniszczeniu. Następnie przekształcono fort w koszary wojskowe - i w więzienie, a w 1835 - w więzienie kobiece, chociaż później ponownie przejęto zabudowania do celów militarnych.
W 1922 r. w trakcie wojny domowej budynki znajdujące sie w obrębie murów zostały spalone. Odbudowane - wykorzystuje obecnie Garda (irlandzka policja).
Z fortu rozciąga sie świetny widok na panorame Cork. Elizabeth Fort jest zlokalizowany przy Barrack Street.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW