Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Papież a polityka
dodano 15.10.2007
Jan Paweł II był niezwykłą postacią w historii nie tylko Kościoła, ale i całego świata. Według niektórych był On nie tyle głową Kościoła Katolickiego, ale przede wszystkim dyplomatą i przywódcą politycznym.
Wpływ papieża Jana Pawła II na dzieje świata jest niewątpliwy. Przez prawie 27 lat swojego pontyfikatu zrobił dla światowego pokoju i walki o prawa człowieka znacznie więcej niż nie jeden polityk. A wszystko rozpoczęła Jego pierwsza wizyta w Polsce w 1979 roku.
Był środek „zimnej wojny” a Europa podzielone na tzw. strefy wpływów Zachodu i Wschodu. W tej drugiej, która obejmowała również Polskę panował ustrój komunistyczny. Według wielu historyków pielgrzymka ta była przełomem i początkiem przyszłych zmian na świecie. Mimo wielu trudności, jakie wykazały ówczesne władze na spotkania z Papieżem przybyło łącznie ponad 10 mln ludzi. A to, co mówił obiegło cały świat. Słowa wtedy wypowiedziane w Warszawie na Placu Zwycięstwa (dziś Piłsudskiego): „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”- okazały się proroczymi, o czym można było przekonać się już w niedługim czasie.
Rozpoczął się proces przemian politycznych, które objęły połowę naszego kontynentu. W Polsce istotne było poparcie, jakie Kościół udzielił opozycji. Tu też w 1989 roku powstał pierwszy niekomunistyczny rząd. Zburzono Mur Berliński, w Czechosłowacji miała miejsce bezkrwawa rewolucja. Z map Europy i świata zniknął ZSRR, Michaił Gorbaczow ogłosił zmianę polityki a niepodległość odzyskały kraje, które należały do tego bloku. Przywódcy nowych państw odwiedzali Papieża w Watykanie i zapraszali Go do siebie a On z zaproszeń korzystał.
Wszystkie te przemiany, które nastąpiły i były pokojowymi dla całego świata są zasługą Papieża i tego, że ówczesna władza obawiała się wysłać przeciwko ludziom wojsko. Bano się, że odmówi im ono posłuszeństwa podpierając się Jego autorytetem.
Jan Paweł II opowiadał się za całkowitym zjednoczeniem Europy. Mówił głośno, że Europa oddychać swoimi dwoma płucami- chodziło tutaj właśnie o Wschód i Zachód.
Papież sprzeciwiał się też wszelkim konfliktom zbrojnym. Każdy akt przemocy spotkał się z Jego potępieniem. Głośno mówił, że wojny do niczego nie prowadzą a cierpią w nich tylko ci, którzy są najmniej winni i to właśnie oni ponoszę ceną najwyższą. Najgłośniejszy z ostatnich lat był sprzeciw Ojca Świętego dla ataku wojsk amerykańskich i ich koalicjantów na Irak. Papież do zwaśnionych krajów wysyłał swoich przedstawicieli, aby zapobiec temu rozlewowi krwi. Nie udało się jednak. Do wojny doszło a Jan Paweł II był jednym z kandydatów do zdobycia Pokojowej Nagrody Nobla- między innymi za głośne wyrażenie swojego sprzeciwu wobec tego konfliktu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW