Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zwiedzamy Wiedeń - Dzielnica Innere Stadt
dodano 19.10.2007
„Innere Stadt” to dosłownie „Miasto wewnętrzne”, czyli – inaczej mówiąc – miasto w mieście. Dzielnica znajdująca się między Leopoldstadt (północny-wschód), Landstrasse (wschód), Wieden i Mariahilf (południe), Neubau i Josefstadt (zachód).
To właśnie na Innere Stadt znajdziemy jedne z istotniejszych atrakcji turystycznych stolicy Austrii. Od najstarszych kościołów jak Ruprechtskirche i Maria am Gestade (najstarszy kościół gotycki w Wiedniu), przez barokowy Peterskirche, siedzibę arcybiskupa Stephansdom, po jedyną czynną przedwojenną synagogę – Stadttempel z 1825 roku - której nie zniszczono w czasie tzw. kryształowej nocy. Poza zabytkami sakralnymi są tu też obiekty sztuki – jak prestiżowy Teatr Zamkowy czyli Burgtheater stworzony w 1741 roku za czasów panowania Marii Teresy, częściowo odbudowany po wojennym bombardowaniu czy galeria Albertina z 1768 roku z jedną z największych na świecie kolekcji grafik. Wciąż to nie wszystko. Na Innere Stadt znajdziemy także największe wiedeńskie muzeum Naturhistorisches Museum czy pałac cesarski Hofburg. Na Placu Graben, prostokącie stanowiącym dość istotną część miasta, stoi barokowa Kolumna Morowa – Pestsäule. Postawił ją w miejscu chowania zwłok Leopold I jako swoiste podziękowanie za ocalenie go od epidemii dżumy w 1679 roku. Kolumna postawiona przez Leopolda I wykonana była z drewna, dopiero później Matthias Rauchmiller zaprojektował kolumnę z marmuru. Mamy tu też Wiedeńską Operę Państwową (Staatsoper), która swoją działalność rozpoczęła od wystawienia w 1869 roku „Don Giovanniego” – opery Mozarta. Jednym słowem – jeśli zobaczymy Innere Stadt to tak, jakbyśmy zwiedzili prawie cały stary Wiedeń.
Rozrost miasta i wojna sprawiły, że w ostatnich latach ilość mieszkańców najstarszej dzielnicy Wiednia bardzo szybko zmalała. Jeszcze w 1869 roku w Innere Stadt mieszkało ponad 68 tys. osób, a jedenaście lat później dzielnica wzbogaciła się o kolejne 10 tys. mieszkańców. Za to już w 2005 roku odnotowano tam zaledwie 17 tys. zamieszkałych osób. Ponad połowa z nich to wyznawcy religii rzymskokatolickiej, dużo mniej jest wyznawców prawosławia, protestantyzmu i judaizmu. Około 20 proc. mieszkańców Innere Stadt nie należy do żadnej grupy wyznaniowej. Poza Austriakami dzielnicę zamieszkują Serbowie, Niemcy, Węgrzy i Chorwaci. Zwiedzając zabytki Wiednia warto zatrzymać się na tani nocleg w Wiedniu.
Pierwszym po wojnie prezydentem dzielnicy, choć tylko przez kilka miesięcy, był Theodor Köpl. Aktualnie, od 2005 roku, nad Innere Stadt władzę sprawuje Ursula Stenzel. W reprezentacji Innere Stadt w chwili obecnej znajduje się 18 radnych z Austriackiej Partii Ludowej (Österreichische Volkspartei), 13 z Socjaldemokratycznej Partii Austrii (Sozialdemokratische Partei Österreichs), 7 austriackich Zielonych (Die Grünen - Die Grüne Alternative) i dwóch radnych z Austriackiej Partii Wolnościowej (Freiheitliche Partei Österreichs). Spacer po Innere Stadt to spacer przez historię, sztukę i kulturę. Jeśli będąc w Wiedniu nie odwiedzimy Innere Stadt, to tak, jakbyśmy w Wiedniu nigdy nie byli, a spędzenie kilku nocy w jednym z licznych hoteli i apartamentów rozsianych po okolicy będzie niezapomnianym przeżyciem.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW