Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wystarczy mieć marzenia
dodano 19.11.2007
Po pięciu bankructwach w końcu można nauczyć się prowadzić firmę żartował prof. Jan Antoszkiewicz i dodał, że też bankrutował, ale nie można się poddawać.
Jeśli będziemy szukać przeszkód, to je znajdziemy powiedział prof. Jan Antoszkiewicz, podczas inauguracji IV edycji największego w Polsce Konkursu na Biznesplany.
Podczas konferencji w Narodowym Banku Polskim, inaugurującej IV Konkurs na Biznesplany, najmłodsi politycy nowego Sejmu, prezesi banków oraz młodzi przedsiębiorcy zwracali uwagę, że najważniejsze są marzenia. Zbigniew Sokala, członek zarządu NBP zachęcał: "Nie bójmy się marzyć. Biznesplan pozwala się wyżyć, przy jego tworzeniu nie mamy żadnych ograniczeń." Do udziału w konkursie zapraszała również Elżbieta Ledzion, członek zarządu Fundacji BRE Banku, partnera konkursu: "Konkurs na Biznesplany wspaniale się rozwija, w I edycji wzięło udział 145 uczestników, a w trzeciej już 850, trzymamy kciuki za młodych Polaków, by w czwartej edycji padł kolejny rekord."
Na konferencji został również przedstawiony projekt Lekcja Przedsiębiorczości. To innowacyjny sposób na dotarcie do licealistów w kraju, w którym 80% młodych osób chce założyć firmę, a w rezultacie zakłada tylko 3%. Jedynie 2 tysiące licealistów weźmie udział w tym programie. W takich lekcjach powinien wziąć udział każdy licealista w tym kraju - przekonywał Tomasz Garbowski, poseł LiD. Cezary Tomczyk z PO również odniósł się do projektu: "Jest to przykład jak współpraca organizacji pozarządowych z władzami samorządowymi może prowadzić do sukcesu."
Młodzi ludzie, którzy wyjechali jakiś czas temu na zachód do pracy, właśnie wracają do kraju wraz z oszczędnościami. Ich marzeniem jest własna firma. O tym, jakie warunki stworzyć dla tych, którzy wrócili, ale również dla tych, którzy zostali, wypowiadał się m.in. Maciej Szczechura wiceprezes Euro Banku SA. "Młodym ludziom nie można przede wszystkim przeszkadzać. Skoro wzięcie kredytu może trwać obecnie 15 minut, czemu rejestracja firmy nie mogłaby tyle trwać? Jednak nie tylko sprawy legislacyjne są ważne. Jeśli zniesiemy podatki i ZUS, to czy nagle powstanie więcej firm? Nie sądzę. Często największa przeszkoda w założeniu własnej firmy tkwi w naszych głowach. "mówił Dariusz Żuk, prezes AIP. Przede wszystkim musimy zmienić podejście młodych ludzi do przedsiębiorczości i zachęcić ich do próbowania sił we własnym biznesie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW