Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
„Life znaczy życie”. 50 lat z fotografią Józefa Ligęzy
dodano 01.07.2008
Retrospektywna wystawa fotografii Józefa Ligęzy to wybór ponad 120 zdjęć z prawie 200 tys. powstałych w ciągu ostatnich 50 lat. Prace wykonane w tzw. nurcie „life” autor pojmuje jednoznacznie – „Life – znaczy kocham życie”.
Wystawę będzie można zwiedzać do 30 września 2008 roku.
Józef Ligęza (ur. w 1936 roku) swoją – jak sam mówi – przygodę z fotografią rozpoczął jako student w latach 50. XX wieku. Konsekwentnie ją rozwijał, aż zainteresowania przerodziły się w życiową pasję, której jest wierny przez całe dorosłe życie. Jego znakomite warsztatowo prace ukazujące zawiłości otaczającego świata, ugruntowały pozycję Ligęzy w środowisku fotografików, co zaowocowało w 1977 roku członkostwem w Związku Polskich Artystów Fotografików, a w 1985 roku prestiżowym tytułem Artysty Fotografa Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej (AFIAP). Jest laureatem ponad 100 nagród i wyróżnień, w tym 25 nagród głównych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii i prywatnych kolekcjonerów, miedzy innymi w Wilnie, Berlinie, Wrocławiu i Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach podsumowuje półwiecze twórczości fotograficznej Józefa Ligęzy. Przenikają się w niej różne wątki – barwy i urody życia z jednej strony, z drugiej - trudy egzystencji, brzydota czy śmierci. Łączy je jeden motyw: człowiek i jego relacje z innymi ludźmi oraz ze światem natury. W katalogu wystawy autorstwa Danuty Kowalik-Dura czytamy „Doskonałość warsztatowa, gama stosowanych środków wyrazu współgrających z tematem, zawarta w pracach autorska narracja tworzy specyficzny klimat fotografii Józefa Ligęzy, a spotkanie z nimi jest przeżyciem o dużym ładunku estetycznym i emocjonalnym”. Pokazane prace pochodzą w większości z prywatnej kolekcji autora.
Ekspozycja jest drugą odsłoną cyklu „Śląscy mistrzowie fotografii”, zainaugurowanego jesienią 2007 roku wystawą Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka „Ocalały na fotografiach”.
Kurator wystawy: Danuta Kowalik-Dura
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW