Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
TOMOGRAFIA OPTYCZNA DLA KONSERWATORÓW
dodano 03.07.2008
W dniach 3-5 lipca w Toruniu spotkają się uczestnicy międzynarodowego sympozjum poświęconego nowej metodzie diagnostycznej – koherentnej tomografii optycznej, opracowanej na potrzeby medyczne.
Sympozjum „Optical Coherence Tomography for Examination of Art” jest wspólnym przedsięwzięciem współpracujących ze sobą jednostek UMK – Instytutu Fizyki oraz Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Obok polskich naukowców spotkają się na nim zagraniczni uczeni ze świata fizyki (m.in. Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii) oraz świata sztuki (londyńskie British Museum, holenderski państwowy instytut dziedzictwa kulturowego). Poruszać będą oni tematy związane z zastosowaniem OCT m.in. w badaniach struktury obrazów sztalugowych i innych obiektów o budowie warstwowej, w badaniach struktury i stopnia zniszczenia szkła zabytkowego i witraży oraz w monitorowaniu przestrzennych deformacji powierzchni obiektów na podłożach płóciennych. W ramach części warsztatowej sympozjum dostępny będzie system spektralnej OCT, skonstruowany specjalnie do badania dzieł sztuki i celów konserwatorskich, na którym możliwe będzie przebadanie dostarczonych przez uczestników próbek i praktyczne zapoznanie się z możliwościami metody.
Zastosowanie metody koherentnej tomografii optycznej (OCT), opracowanej dla badań ludzkiego oka in vivo, pozwala w sposób całkowicie bezkontaktowy, nieinwazyjny i nieniszczący obrazów uzyskać przekroje poprzecznych materiałów i układów warstw przejrzystych oraz półprzejrzystych, a w ten sposób badać ich stratygrafię (ustalanie wieku) oraz stanu zachowania (korozji, odspojeń). Od pierwszego zastosowania w 2003 roku technika OCT z powodzeniem wykorzystywana jest do badania malarstwa sztalugowego, obiektów z jadeitu, porcelany i fajansu, zabytkowego szkła, witraży, pergaminu.
Sympozjum rozpocznie się 3 lipca o godz. 9.00 w Instytucie Fizyki przy ul. Grudziądzkiej 5/7.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ