Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Net ART-p-Soup, aplet Marka Nappiera

dodano 21.01.2008
Net ART-p-Soup, aplet Marka Nappiera

p-Soup to interaktywny program do kreowania wspaniałych animowanych abstrakcyjnych obrazów, dostępny na stronie WWW. Inspiracją do jego powstania była obserwacja falujących kręgów rozchodzących się od uderzeń kropel deszcz o lustro wody...



Net.ART

 

Sztuka Internetu [Net.ART] to fenomen związany z rozwojem sztuki cyfrowej i komunikacyjnego środowiska Internetu. Jest wynikiem interakcji użytkownika z programami dostępnymi on-line.

Tu inaczej niż w przypadku tradycyjnie pojmowanego, skończonego dzieła sztuki - obrazu, rzeźby lub filmu - obowiązuje nieustanny rozwój, stan tymczasowości, nieskończoność. Znika także podział na widzów i twórców. Otwierają się nowe horyzonty, sięgające poza przewidywania artysty, zdolności i wyobraźnię widza oraz poza granice norm obowiązujących dotychczas w sztuce.

Net.ART to potencjalnie 0% kompromisu, niezależność od instytucji, wszelkiego rodzaju krytyków, teoretyków i ideologów sztuki, kustoszy, dyrektorów muzeów i galerii. To przewrót w sztuce, którego konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć.


p-Soup
Aplet Marka Nappier’a
http://www.potatoland.org/p-soup



p-Soup to program do kreowania animowanych abstrakcyjnych obrazów, napisany w języku Java, dostępny poprzez sieć Internetu, przeznaczony do interpretacyjnego wykorzystania na stronie WWW.

Inspiracją do jego powstania była obserwacja falujących kręgów rozchodzących się od uderzeń o lustro wody po powierzchni basenu. Wszyscy znamy to zjawisko, początkowo zmarszczki są regularnymi kolistymi falami, ale komplikują się kiedy przecinają się nawzajem i odbijając od brzegów zderzają z nadpływającymi z przeciwka. Tworzy się wówczas ulotna gra rozedrganej sieci fal. Jej nieprzewidywalność zafascynowała Marka Nappier’a – artystę zamieszkałego w Nowym Jorku – który na interferencji fal oparł ideę algorytmu apletu p-Soup.

Interfeis graficzny użytkownika programu p-Soup wygląda banalnie prosto. Na czarnym tle, błękitny prostokąt o wymiarach 800 x 465 pikseli - forma i barwa narzucająca skojarzenie z basenem – nad nim pasek dziesięciu narzędzi – „kamieni”, które możemy wrzucać do „wody” wywołując różne skutki – oraz przycisk jedenasty odsunięty w prawo - hiperłącze do tekstów objaśniających.

 

Z „ascetyczną” prostotą interfejsu kontrastuje bogactwo możliwości programu p-Soup. Już po paru próbach możemy zorientować się, że efekty przekraczają zwykle znacznie nasze umiejętności warsztatowe w zakresie tworzenia obrazów. Dzieje się tak dlatego, że nie pracujemy tu sami, program odpowiada na nasze działania swoją aktywnością. Obrazy, które powstają są wspólną kreacją, wypadkową możliwości naszych i programu, który powstał na bazie kompetencji artystycznych Marka Napiera i to on w konsekwencji poprzez interfejs wspomaga nasze działania.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: marekletkiewicz
avatar

O mnie
W serwisie od:
28.05.2008
Dodaj do znajomych

 
INNE OD marekletkiewicz
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje