Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Tolerancyjny świat nietolerancyjnych zachowań
dodano 14.04.2009
Jak często zapatrzeni w stereotypy oceniamy ludzi tak naprawdę ich nie znając? Czemu tak często omijamy osoby ,,inne” niż my? Dlaczego wolimy odciąć się od osób o odmiennych przekonaniach, myśląc, że one są gorsze??
Szkoła – miejsce nauki i spotkań ze znajomymi. Ale czy czasem zauważamy jaką jaskinią nietolerancji jest to miejsce? Popatrzmy na osobę, która przyjmuje wszytko do siebie bardzo emocjonalnie. Wolimy nie tolerować takiej osobistości, bo przecież ona jest inna, przesadza, wszytko bierze do siebie – zbyt na serio. Lecz jak często my mamy gorsze dni – niektórzy z nas potrafią poradzić z tym sobie w taki sposób, że nikt tego nie zauważa. Nie jesteśmy wtedy narażeni na złośliwe komentarze, docinki i niemiłe określenia... Przecież tak na prawdę jesteśmy nietolerancyjni, ponieważ nie rozumiemy – problemu, uczuć, takiego, a nie innego poglądu na świat. Nasze zachowania wychodzą z niewiedzy o innych.
Stereotypowe myślenie to jedno z największych ognisk nietolerancji we współczesnym świecie. Tak często mężczyźni nie tolerują kobiet za kierownicą, a kobiety mężczyzn - położników. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jednak są bardzo nieliczne. Gdybyśmy teraz zostali zapytani o to, czy jesteśmy tolerancyjni większość nie przyznała by się do tego, że denerwuje ją osoba starsza stojąca przed kasą godzinami. Tak często jesteśmy hipokrytami. Lecz czy gdybyśmy zrozumieli co jest złego w naszym zachowaniu to damy rade się poprawić?
Mężczyzna na wózku inwalidzkim próbuje dostać się do urzędu – jednak przed nim staje problem wielkiej wagi (chodź dla nas tak nieistotny) - ,,schody”. Czy brak ramp dla inwalidów jest objawem nietolerancji urzędników? Nie możemy tego dosadnie stwierdzić. Patrząc przez pryzmat obowiązków osób na wysokim szczeblu może to być tylko niedopatrzenie, ale nigdy takiej gwarancji mieć nie będziemy.
Dyskryminacja na tle rasowym – dawniej tak często spotykany problem, obecnie jest już mniej kłopotliwy – czy na pewno? W naszych czasach osoba o innym kolorze skóry spotkana na ulicy nie jest zaskoczeniem. Jednak jeszcze parę lat temu murzyn na przystanku autobusowym to był niemały szok dla przechodniów. Jednym z miejsc gdzie obecnie rasizm występuje w dużym stopniu to mecze piłki nożnej. Mimo tak wielu kampanii, gróźb , próśb nietolerancja ta ma ciągle miejsce i musimy dorosnąć, by nasza świadomość społeczna była na odpowiednio wysokim poziomie.
Do częstych przyczyn nietolerancji możemy zaliczyć również presje społeczeństwa, w którym przebywamy. Małpując dane zachowania mimowolnie się pod nimi podpisujemy. Gdy jakaś grupa szykanuje osobę, która jest np. innego wyznania tak rzadko reagujemy, czy też sprzeciwiamy się temu. Osoba, która chce być całkowicie tolerancyjna musi cechować się min. wysoką samooceną, silna wolą, niezłomnością i asertywnością.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW