Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Tarnowianin szefem Instytutu Badań Światowego Kongresu Żydów
dodano 10.07.2008
Urodzony w Tarnowie w 1929 roku Mordechaj Palzur został przewodniczącym Instytutu Badań Światowego Kongresu Żydów. Tarnowianin (z urodzenia) był pierwszym ambasadorem Izraela w Polsce po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami
Wielu Żydów, pochodzących z Tarnowa, odegrało ważną rolę w życiu publicznym Izraela i organizacji żydowskich na całym świecie. Przed wojną w Tarnowie 50 procent mieszkańców stanowili Żydzi. Tuż po wybuchu wojny Mordechaj Palzur wyjechał z rodziną z Polski do Palestyny. Już w latach 50-tych Palzur pracował w dyplomacji izraelskiej m.in. na placówkach w Meksyku, Boliwii, RPA.
W 1968 roku PRL zerwała praktycznie stosunki z Izraelem. Do wznowienia relacji między naszymi krajami doszło w listopadzie 1986 roku. Do Polski przybył wówczas Mordechaj Palzur jako szef misji interesów Izraela przy ambasadzie Królestwa Holandii. W Tel Awiwie zaś pojawił się Stefan Kwiatkowski jako szef Misji Interesów PRL przy Banku Pekao. Misję Palzura przedstawiano oficjalnie w PRL jako ograniczającą się do opieki nad żydowskimi cmentarzami. Tak naprawdę nawiązanie pełnych stosunków dyplomatycznych nastąpiło dopiero 27 lutego 1990 roku w Warszawie.
Teraz ambasador Palzur został przewodniczącym instytucji naukowej Światowego Kongresu Żydów (World Jewish Congress - WJC), która zajmuje się m.in. badaniami historycznymi dotyczącymi Żydów.
Kongres to międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich z niemal stu krajów. Siedziba WJC znajduje się w Nowym Jorku, a jego instytut badawczy, którym będzie kierował pochodzący z Tarnowa Palzur – w Jerozolimie.
Mordechaj Palzur rodzinny Tarnów odwiedził już pięć lat temu, gdy tarnowska Fundacja Hetmana Jana Tarnowskiego przyznała mu tytuł „Tarnovia Merenti” za promocję regionu tarnowskiego i duży wkład w poprawę stosunków polsko-żydowskich. Teraz można się spodziewać, iż wyróżniony w przeszłości w ten sposób tarnowianin, będzie miał jeszcze większe możliwości działania na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW