Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Poradnik Hazardzisty (35): CECHY STATYSTYCZNE "NUMERKA"
dodano 02.05.2009
Po ogólnej charakterystyce gry w poprzednim
Prowadzenie statystyki trafień dla zbioru 36 liczb, z którego losowana jest jedna, jest bardzo proste - temat w zasadzie wyczerpałem w poprzednim odcinku. Wobec tego dzisiaj o tym, co warto wiedzieć i zapamiętać w odniesieniu do drugiego zbioru, 45 liczb i losowanych z niego czterech. I tak:
- Na powtórkę trafienia jednej, z 4 liczb wylosowanych w poprzednim losowaniu, szansa jest niezbyt duża: tylko 32 procent, a więc 68 procent szans na to, że żadna się nie powtórzy. Powtórka 1 liczby zdarzy się średnio w niecałych 29 procentach edycji gry (statystycznie nieco rzadziej, niż co 3 losowanie), powtórka 2 liczb powinna się zdarzać średnio 3 - 4 razy w serii 100 losowań, raz na 1000 losowań statystycznie powinna zdarzać się powtórka 3 liczb, a powtórkę 4 praktycznie można sobie darować. Można więc robić to, co gracze bardzo lubią - nie grać na liczby wylosowane w poprzednim losowaniu (a więc typować nie z 45, a z 41 liczb) i co najwyżej dokładać do skreślanych kombinacji tylko jedną liczbę powtórkową, jeżeli wakat takich liczb, w wylosowanych kombinacjach, trwa już dłuższy czas, powiedzmy dłużej, niż 10 edycji gry.
- Jeżeli dzielimy 45 liczb na dwie, niestety nierówne połówki: 22 i 23 liczby (małe-duże, parzyste-nieparzyste itp.) i wykorzystujemy ten podział do typowania, to najlepiej dbajmy o zrównoważony rozkład skreślanych w zakładach liczb, ponieważ średnio w 39 edycjach na 100, w wylosowanej kombinacji będą po dwie liczby z każdej połówki, a w kolejnych 50 edycjach pojawi się rozkład 3 - 1, lub 1 - 3. Po cztery liczby w jednej połówce zbioru wylosowane zostaną, średnio, tylko w 11 edycjach gry, na 100. Nie mniej być może warto zapolować (jak się zdarzy okazja) i na takie niezrównoważone rozkłady, ponieważ szansa trafienia bardzo poważnie (15 - 20 razy) wtedy rośnie: na trafienie 4 liczb z 22 jest jak 1 do 7.315, na trafienie 4 liczb z 23 jak 1 do 8.855 wobec - przypominam - 1 do 148.995, dla trafienia 4, z całego zbioru (45) liczb.
- Odpowiednikiem podziału "siódemkowego" w "Numerku" może być tylko podział na 5 podzbiorów po 9 liczb, lub na 9 podzbiorów po 5 liczb - inaczej się nie da, jeżeli chcemy mieć podzbiory równoliczne i zbliżone ilościowo. W ramach zarówno jednego jak i drugiego podziału da się wyróżnić po 5 typów rozkładów:
typ A - po jednej liczbie w czterech dowolnych podzbiorach, pozostałe puste,
typ B - w jednym, dowolnym z podzbiorów 2 liczby, w dwóch innych dowolnych po jednej, pozostałe puste,
typ C - w dwóch dowolnych podzbiorach po 2 liczby, pozostałe puste,
typ D - w jednym, dowolnym 3 liczby, w innym dowolnym jedna, pozostałe puste
typ E - w jednym dowolnym 4 liczby, pozostałe puste.
Mówimy oczywiście o rozkładzie liczb, czy to typowanych, czy wylosowanych.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW