Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Niewypłakane łzy pod patronatem marszałka Jana Kozłowskiego
dodano 30.05.2008
Wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Czarnobaj będzie uczestniczyć w I Międzynarodowej Konferencji Psychotraumatologicznej.
Celem spotkania jest zapoznanie polskich psychoterapeutów, psychologów oraz lekarzy z doświadczeniami niemieckich psychotraumatologów, zajmujących się psychoterapią osób, które doświadczyły traumatycznego przeżycia.
Psychotraumatologia jest dziedziną psychoterapii i wiedzy w Polsce mało znaną, a zawód psychotraumatologa nie istnieje. W wielu krajach europejskich osobom, które doświadczyły zdarzeń bezpośrednio zagrażających ich życiu bądź były świadkiem takich zdarzeń udzielana jest pomoc psychologiczna. Działania wojenne, wykorzystanie seksualne, gwałt, maltretowanie, napady, katastrofy, wypadki, inwazyjne zabiegi medyczne, utrata bliskich i bezpieczeństwa socjalnego to zdarzenia traumatyczne. Wywołują intensywny lęk, skrajne uczucia bezsilności i utraty kontroli. W sytuacji tak intensywnych doznań mózg człowieka broni się poprzez dysocjację - przerwanie funkcji
świadomości. Dysocjacja pozwala człowiekowi przeżyć, bo pozwala zapomnieć. Po przeżyciu traumatycznego zdarzenia życie człowieka zmienia się, często dezorganizuje, doświadcza emocjonalnych stanów, których nie rozumie i które wymykają się jego kontroli. Psychotraumatologia zajmuje się przywracaniem zintegrowanego stanu umysłu. Jej teoretyczne podstawy tworzy wiedza psychoanalityczna i neurobiologia.
Grupą szczególnie narażoną na traumatyczne doświadczenia są dzieci, doświadczające różnych form przemocy. Wyjątkowo niszczące dla rozwoju psychicznego dziecka jest doświadczenie seksualnego wykorzystania. Dzieci - ofiary przestępstw seksualnych pozbawione specjalistycznej pomocy cierpią z powodu niemożności uczenia się, trudności w skupieniu uwagi, zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania, samookaleczają się, podejmują próby samobójcze, W okresie dorastania niektóre narażają się na niebezpieczeństwo, a relacja seksualna staje się jedyną relacją, jaka daje im poczucie bliskości. Umieszczane w placówkach opiekuńczych mogą wchodzić w relacje seksualne z młodszymi dziećmi, czyniąc z nich ofiary. Specjalistyczna wiedza o funkcjonowaniu psychicznym dziecka - ofiary oraz dziecka funkcjonującego w roli młodocianego sprawcy może zapobiec wielu nieszczęściom i powiększaniu liczby ofiar wymagających specjalistycznej pomocy. Wiedza z zakresu psychotraumatologii jest niezwykle przydatna w pracy biegłych psychologów . Pozwala bowiem na analizę funkcjonowania psychicznego dziecka pod kątem ujawnianych symptomów traumy. Również w przypadku bardzo małych dzieci. Dobrze zdiagnozowane dziecko, to szansa na ukaranie sprawcy przemocy seksualnej, a tym samym przerwanie procederu krzywdzenia. Obecnie symptomy wykorzystania seksualnego są słabo identyfikowane.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ