Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Social lending dwa lata w Polsce
dodano 24.07.2009
2007 rok wypuścił kwiaty w postaci nowej branży pożyczek społecznościowych (ang. social lending). Polacy początkowo niechętnie ufający pożyczaniem i inwestowaniem pieniędzy w internecie, tylko w zeszłym roku pożyczyli sobie 20mln.
Idea bezpośredniego pożyczania pieniędzy, bez udziału instytucji bankowych, powstała w 2005 roku. Szybkość, łatwość i bezpieczeństwo w transakcjach internetowych szybko znalazła sobie duże rzesze zwolenników. W celu minimalizacji poziomu ryzyka, pożyczki są rozdzielane na wielu inwestorów. Aktualnie przemysł social lendingowy w Europie szacuje się na 55 mln euro. Jak po 4 latach w Europie i dwóch latach w Polsce wygląda branża pożyczek społecznościowych?
Najwięksi Europejscy gracze – angielska Zopa, międzynarodowy MyC4 i Niemiecka Smava, skupiają 20% ogólnoświatowego kapitału branży social lending. Pożyczki P2P mają obecnie bardzo dynamiczną koniunkturę, na co wskazuje fakt, że niemiecka smava.de w 2007 roku odnotowała obroty pożyczkowe na poziomie 3 mln euro, a rok później 11 mln euro. Wielomilionowe obroty osiąga również Brytyjska Zopa, która w 2008 roku miała obroty transakcyjne w wysokości 35 mln euro, co daje jej drugie miejsce za światowym potentatem social lending, amerykańskim Prosperem. Europejczycy zaufali idei pożyczek bezpośrednich – szacunkowe dane wskazują, że rynek social lendingowy w 2008 roku miał wartość ok. 55 mln euro.
Prekursorami a jednocześnie jedynymi liczącymi się graczami na polskim rynku są finansowo.pl, kokos.pl, monetto.pl i jedyny portal z niemieckim rodowodem – smava.pl. Wszystkie serwisy pomimo podobnego produktu – pożyczek społecznościowych, charakteryzują się różnym dostępem, poziomem bezpieczeństwa i ryzykiem inwestycyjnym.
Na polskim rynku smava.pl jest czwartym z kolei portalem pożyczek społecznościowych, jednakże pierwszym, który oferuje tak wysokie bezpieczeństwo transakcji.
Zasadniczą przewagą smavy nad polskimi portalami jest fakt, że do oceny ryzyka kredytowego klientów serwisu wykorzystywany jest ekspercki model scoringowy wykonany przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej), zbudowany zgodnie z wymaganiami smava – mówi Przemysław Mościcki, Prezes Zarządu smava Poland.
Smava.pl jest jedyną platformą w Polsce, która wykorzystuje tego rodzaju model. Poza tym pożyczkobiorcy sprawdzani są w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, Biura Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor i Związku Banków Polskich.
Profesjonalna i sprawdzona platforma informatyczna oraz obiektywny system oceny ryzyka kredytowego sprawia, że smava Poland jest jedynym z najbezpieczniejszych
serwisów na świecie.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW