Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Uczysz się, by się dzielić
dodano 21.07.2008
Kiedy zdobywamy wiedzę, doświadczenie, uczymy się czegoś, podnosimy swoje kwalifikacje, rozwijamy swoje zdolności i zainteresowania. Nie robimy tego tylko dla siebie, ale także dla innych ludzi. Dla całego społeczeństwa.
Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie, po co tak naprawdę uczymy się czegoś? Czy robimy to tylko z myślą o nas samych? Czy może dla innych ludzi? Niekiedy odnoszę wrażenie, że wielu ludzi uczy się tylko po to, by się lepiej w życiu ustawić i żyć wygodnie. Gdzie tu miejsce dla drugiego człowieka? Skoro się myśli tylko o sobie, o tym, by zrobić sobie dobrze...
Moim zdaniem, nauka winna czemuś służyć. Nie tylko temu, by żyło nam się lepiej i wygodniej. Byśmy mieli dużo pieniędzy, samochód, dom. Ale także byśmy stanowili prawdziwe oparcie dla innych ludzi. Byśmy żyli dla, a nie obok ich. W końcu, jak mamy spojrzeć na takie zawody jak: prawnik, lekarz, polityk? Gdzie często ludzie, którzy je wykonują, zamiast służyć innym i pomagać - wolą działać i myśleć tylko o sobie, o własnych korzyściach finansowych i przywilejach w swoim środowisku. Dla tych ludzi często znaczymy tyle, ile sami mamy w portfelu i jakie stanowisko zajmujemy.
Czy tak być powinno? Kogo w ten sposób chcemy wychować? Snobów i egoistów. Według mnie każdy z nas żyje nie tylko dla siebie, ale dla innych ludzi. Dla całego społeczeństwa. I dlatego powinniśmy sobie nawzajem pomagać i służyć, by żyło nam się wszystkim lepiej. Dlatego też, jeśli uczymy się czegoś, to nie róbmy tego tylko z chęci osiągnięcia wysokiej pozycji społecznej, zawodowej, finansowej, ale starajmy się, by nasza wiedza służyła także innym ludziom. By dzięki niej rozwijać się nie tylko osobowo, ale i społecznie. W końcu prawdziwy prawnik myśli o społeczeństwie i w ten sposób tworzy i stosuje lepsze prawo, prawdziwy lekarz myśli o innych i w ten sposób wpływa na poprawę opieki zdrowotnej, a prawdziwy polityk nie myśli tylko o sobie, ale tworzy skuteczne i dostatnie państwo. To samo się tyczy nauczycieli, biznesmenów, dziennikarzy, artystów, twórców. Każdego z nas. Każdy z nas uczy się, by się dzielić: swoją wiedzą, talentem, umiejętnościami, doświadczeniem. Musimy o tym stale pamiętać, by wiedzieć, po co się uczymy i czemu ma służyć nasza nauka. A służy ona nie tylko nam, ale przede wszystkim całemu społeczeństwu. Warto zdać sobie z tego sprawę.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW