Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Indeksy giełdowe
dodano 10.06.2008
Indeksy giełdowe są wyznacznikami zmian reprezentowanych grup akcji. Są one jednym z podstawowych narzędzi analizy technicznej. Analiza techniczna opiera się bowiem na historii, na przewidywaniu przyszłości na podstawie przeszłości...
Indeksy giełdowe są wyznacznikami zmian reprezentowanych grup akcji. Są one jednym z podstawowych narzędzi analizy technicznej. Analiza techniczna opiera się bowiem na historii, na przewidywaniu przyszłości na podstawie przeszłości, a indeksy, jako swego rodzaju średnie, najlepiej obrazują zachowanie się akcji w danych okresach czasowych. Oczywiście notowania giełdowe historyczne i te bieżące poszczególnych akcji mogą znacznie odbiegać od zachowania indeksów, dlatego przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przeglądnięcie zachowania się indeksów nie wystarczy.
Najważniejsze indeksy polskie to: WIG (Warszawski Indeks Giełdowy), WIG20, TechWIG, mWIG40 i sWIG80.
WIG jest indeksem, w którego skład wchodzą wszystkie spółki z rynku. Pierwsza jego publikacja miała miejsce 16 kwietnia 1991 roku. Jest to średnia ważona, co oznacza, że udział akcji każdej ze spółek w indeksie zależy od udziału jej kapitalizacji rynkowej w ogólnej kapitalizacji całej giełdy. Udział pojedynczej spółki w WIG-u nie może przekroczyć 10%, a jednego sektora 30% wartości portfela indeksu.
Notowania giełdowe największych i najbardziej płynnych 20 spółek obejmuje indeks WIG20. Nazywany jest często indeksem „blue chipów”. W jego składzie nie może znaleźć się więcej niż pięć spółek o podobnym profilu działalności . WIG20 przez wielu analityków traktowany jest jako filar analizy technicznej. Jego popularność wynika także z faktu, iż jest on instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych i opcji. Pierwsza publikacja indeksu miała miejsce 16 kwietnia 1994 roku. Giełda zmienia skład indeksu raz na kwartał podczas tzw. korekty kwartalnej, a raz do roku (w trzeci piątek marca) przeprowadzana jest rewizja generalna.
Podobnym w konstrukcji do WIG20 jest indeks TECHWIG. Warunkiem jednak w współtworzeniu tegoż indeksu jest, aby dana spółka należała do sektora zaawansowanych, innowacyjnych technologii.
Indeks mWIG40 jest obliczany od 31 grudnia 1997 roku i obejmuje 40 średnich
spółek notowanych na Giełdzie. Do dnia 16 marca 2007 r. indeks nosił nazwę
MIDWIG. Wyznaczenia uczestników indeksu mWIG40 dokonuje się w oparciu o dane po ostatniej sesji stycznia (rewizja roczna) oraz kwietnia, lipca i października (korekty kwartalne).
Indeks sWIG80 jest obliczany od 31 grudnia 1994 roku i obejmuje notowania giełdowe 80 małych spółek z GPW. Do dnia 16 marca 2007 r. indeks nosił nazwę WIRR i był indeksem dochodowym, obejmującym 1% spółek giełdowych pod względem wartości rynkowej. sWIG80 jest indeksem cenowym i przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie kursy jego uczestników. W indeksie sWIG80 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG20 i mWIG40 oraz spółki zagraniczne notowane na Giełdzie oraz innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 100 mln euro.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW