Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Co ma nagroda Nobla do bezpieczeństwa energetycznego Polski?
dodano 30.09.2009
energia geotermalna
energia geotermiczna
elektrownie jądrowe
pompa termohydrodynamiczna
samochody na sprężone powietrze
profesora żakiewicza
pompy hydrosoniczne
trójgeneracja
profesor bohdan żakiewicz
wgłąbny wymiennik ciepła
energia odnawialna
fakt medialny
czysta energia
bezpieczeństwo energetyczne
nagroda nobla
energia
Prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne jest wtedy, gdy kraj jest samowystarczalny pod tym względem. Aby to osiągnąć, należy policzyć, ile energii brakuje, na jakich nośnikach, a także jak można ją zastąpić taką, której jest pod dostatkiem.
Celem polityki energetycznej Unii Europejskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności gospodarek, oraz wdrożenie Protokołu z Kioto.
Teoretycznie więc marzeniem Unii jest, żeby energia była jeszcze dużo tańsza od aktualnych, a jej pozyskanie i użytkowanie nie powodowało wydzielania CO2.
Tylko kto wówczas zapłaci wielkie pieniądze za emitowanie dwutlenku węgla?
Oraz ile tysięcy procent akcyzy narzucić?
W skali całego świata prawie 56% energii jest przeznaczone na ogrzewanie, a ok.41% na pracę mechaniczną.
Potrzebujemy ciepła, elektryczności oraz napędu do pojazdów i urządzeń mechanicznych.
Polska w porównaniu z sąsiadami jest i tak w korzystnej sytuacji.
Mamy bardzo dużo węgla. Jego zasoby szacowane są na blisko 14 mld ton.
Udokumentowanych złóż gazu ziemnego jest w kraju 260, a ich zasoby wydobywalne przekraczają 150 mld m3. Obecne wydobycie gazu pozwala na zaspokojenie ponad 40% krajowego zapotrzebowania. Są również jeszcze inne duże złoża nie do końca podobno zbadane.
Posiadamy niezbyt szokujące wielkością zasoby ropy naftowej. Obecnie znanych i udokumentowanych jest ponad 90 złóż, zarówno lądowych, jak i morskich.
Ropy naftowej jest jednak na tyle mało, że importujemy ponad 95%.
Podstawowym własnym źródłem energii jest węgiel, który spalamy przede wszystkim, aby uzyskać ciepło i prąd. Jest to wyjątkowo niekorzystne dla środowiska i spowoduje w najbliższym czasie znaczne zwiększenie koszów, w związku z ograniczeniami emisji CO2. Dodatkowo wydobywanie węgla w konwencjonalny sposób, stwarza również bardzo poważne zagrożenia życia górników, co zostało tragicznie udowodnione ostatnimi wydarzeniami w kopalni Wujek.
Czy można te nośniki energii zastąpić innymi?
Zasoby węgla starczą nam podobno na 200 lat. Ale mamy przecież dostępne, zdecydowanie tańsze, ogromne, odnawialne źródła czystej energii. Pod tym względem mamy najlepszą sytuację w całej Europie.
Nie mam tu na myśli energii wiatrowej, zamienianej na elektryczną, ponieważ nieliniowe jej pozyskanie i brak możliwości opłacalnego jej gromadzenia, jest tylko poważnym kłopotem dla sieci przesyłowych. Bardziej im się opłaca zapłacić za nią pod warunkiem, że nie muszą jej odbierać. Jest to jak na razie wyłącznie fakt medialny dla władz i dobry sposób na ograbianie ogłupianego społeczeństwa.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW