Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Czy tradycyjne książki znikną z półek?
dodano 11.06.2008
Tradycyjna książka doczekała się poważnej konkurencji. Sprzedaż ebooków w Polsce i na świecie wzrasta systematycznie.
Elektroniczne książki zdobywają rynek
Są wygodne, nie zajmują miejsca, można z korzystać niemal wszędzie – czytać lub słuchać książek, ulubionej prasy z każdej dziedziny, kursów językowych czy nawet bajek dla dzieci. To wszystko oczywiście taniej niż tytuły dostępne w kiosku, czy księgarni. Dlaczego tak jest i dlaczego taka forma zdobywania wiedzy i informacji zyskuje sobie coraz większa popularność?
Otóż to wszystko w połączeniu z dynamicznym wzrostem użytkowników internetu w Polsce sprawia, że sprzedaż tych elektronicznych publikacji wzrasta w naszym kraju z miesiąca na miesiąc. Liczba domen zarejestrowanych w Polsce przekroczyła już pierwszy milion i na tym na pewno się nie skończy.
Trend z Zachodu
W USA, Azji i Europie Zachodniej istnieją świetnie prosperujące firmy, których działalność opiera się wyłącznie na sprzedawaniu tylko jednego ebooka. Ebooki na zachodzie uczyniły już wielu ludzi milionerami, a dla jeszcze większej liczby osób stanowią główne lub dodatkowe źródło dochodów. Ta fala zbliża się do Polski! Najlepsi autorzy ebooków w Polsce osiągają dochody rzędu 1000-2000 zł miesięcznie pasywnego dochodu z tytułu tantiem autorskich. Chociaż taka forma dochodu to u nas jeszcze rzadkość, jak pokazuje historia taki trend na dużą skalę dotrze także i do naszego kraju.
Czym właściwie są ebooki?
Ebooki to po prostu książki, tyle że w formie elektronicznej. Są dostępne jako zamiennik tradycyjnych książek (e-książki), prasy (e-prasa), lub jako książki audio (audiobooki) na płytach CD, lub w formacie mp3. Dużym atutem jest fakt, że na zakupioną pozycję nie musimy czekać. Wybierasz tytuł, płacisz i ściągasz na swój komputer natychmiast ponieważ serwisy oferujące takie publikacje mają systemy zamówień zintegrowane z systemami płatności.
Charakterystyczne cechy ebooków:
- niższa cena w porównaniu do tradycyjnych publikacji ( brak kosztów druku, transportu, dystrybucji i magazynowania)
- ebooki to niewyczerpany nakład każdego numeru i wydania
- cyfrowe publikacje są dostępne o każdej porze i z każdego miejsca
możesz mieć je zawsze przy sobie
- łatwość czytania i powiększania tekstu ebooka (zwłaszcza dla osób starszych)
- łatwość wyszukania konkretnego fragmentu lub słowa w tekście e-książek i e-gazet
- kupując ebooki lub e-prasę nic nie płacisz za wysyłkę (wybrany tytuł otrzymasz mailem)
- nie zajmują miejsca na półkach więc w łatwy i wygodny sposób można archiwizować kolejne numery np. prasy cyfrowej
- zawsze aktualne informacje
- książek audio można słuchać w każdym miejscu (wystarczy mieć przy sobie przenośny odtwarzacz mp3 lub telefon komórkowy)
Ochrona przyrody argumentem na „tak”
Istnieje jeszcze jeden poważny argument przemawiający na korzyść książek i publikacji elektronicznych. Otóż wzrost sprzedaży ebooków jest przekłada się na spadek sprzedaży wydawnictw drukowanych co w bezpośredni sposób przyczynia się do ochrony przyrody – największego skarbu naszej planety.
Oto fragment raportu o stanie lasów Amazonii opublikowanego przez Gazetę Wyborczą:
„Sto lat temu las porastający dorzecze Amazonki zajmował ok. 6,3 mln km kw., ok. 20 razy tyle co powierzchnia Polski.
W XX w. wycięto prawie milion kilometrów kwadratowych drzew, większość w ostatnich dekadach. Puszcza nadal jednak daje schronienie jednej czwartej gatunków roślin i zwierząt żyjących na lądzie, wyłapuje też rocznie około pół miliarda ton węgla wypuszczanego przez nas do atmosfery pod postacią gazów cieplarnianych - mniej więcej tyle, ile rocznie produkuje pół miliarda samochodów osobowych. Równocześnie dostarcza olbrzymie ilości życiodajnego tlenu - nic dziwnego, że często nazywana jest płucami Ziemi. „
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW