Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Końcowa ocena za studia
dodano 27.10.2009
Wiele osób myśli, że końcowa ocena widniejąca w dyplomie magistra to ocena wyłącznie za napisaną pracę. Prawda jest bardziej skomplikowana.
Na ocenę końcową studenta składają się trzy elementy:
ocena z całych studiów,
ocena za pracę,
ocena za egzamin końcowy.
Co zrobić, aby mieć piątkę na dyplomie?
Na wysoką ocenę trzeba pracować przez całe studia. W każdym roku student wypracowuje pewną średnią. Pod koniec studiów sumowane są średnie z wszystkich lat, a następnie obliczana jest całościowa średnia.
Wynika z tego, że należy mieć dobre stopnie z egzaminów już od pierwszego roku, by otrzymać ogólną średnią powyżej czterech.
Drugi element to ocena za napisaną pracę. Stopień ten najczęściej student poznaje w momencie rozpoczęcia końcowego egzaminu magisterskiego. Jak napisać pracę na piątkę? Jedni wertują biblioteki, inni zdają się na pomoc fachowców. Trudno napisać w kilku słowach o cechach bardzo dobrej pracy dyplomowej. Na pewno powinna być na temat, oryginalna, pisana zgodnie z regułami gramatycznymi oraz stylistycznymi, a także - odkrywcza.
Trzeci element końcowej oceny to stopień za egzamin. Promotor, recenzent oraz trzecia osoba z komisji teoretycznie mogą zadać pytanie z zakresu całych studiów. W praktyce przyjęło się, że dodatkowe pytania dotyczą dziedziny lub działu, z którego napisano pracę.
Po otrzymaniu wszystkich trzech ocen: średniej z całych studiów, stopnia za pracę i oceny za egzamin, wpisywana jest ocena końcowa za studia - średnia z tych trzech elementów. Nieoficjalnie można dodać, że jeśli egzamin magisterski i pracę magisterską oceniono na bardzo dobry, a średnia ze studiów wynosi ponad cztery, ocena końcowa prawdopodobnie będzie bardzo dobra.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW