Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Robotyka dotowana
dodano 16.06.2008
Prawie 400 mln euro na wsparcie badań nad robotyką przeznaczy w latach 2007-2010 Unia Europejska – ogłosiła w Monachium Komisja Europejska podczas międzynarodowych targów robotyki i automatyki AUTOMATICA 2008.
W ramach programu badawczego o budżecie wynoszącym 400 mln euro Komisja Europejska pragnie stworzyć system transferu technologii między środowiskiem naukowym a przemysłem. Umożliwi to wykorzystanie robotów klasy przemysłowej na potrzeby prowadzenia badań zakrojonych na dużą skalę w europejskich laboratoriach badawczych. Przedsiębiorstwa uczestniczące w systemie będą informowane o wynikach takich badań. Planuje się finansowanie szeroko zakrojonych badań prowadzonych wspólnie przez naukowców i przedstawicieli branży. Komisja Europejska wzywa branżę do zwiększenia europejskiej produkcji kluczowych komponentów, aby stawić czoła konkurencji z Azji i uniknąć strategicznej zależności od innych regionów świata.
„Europejska automatyka – w szczególności robotyka – ma możliwość nie tylko utrzymania wiodącej pozycji, ale także dalszego rozwoju i zwiększenia swojej wartości” – stwierdziła unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding.
UE zajmuje obecnie wysoką pozycję na rynku robotyki przemysłowej: około jednej trzeciej automatów przemysłowych produkuje się w Europie. W najbliższych dwudziestu latach stopa wzrostu na rynku robotyki będzie stanowiła ważną część światowej gospodarki: Międzynarodowa Federacja Robotyki (ang. International Federation of Robotics – IFR) szacuje, że wartość światowego rynku robotyki przemysłowej wynosi obecnie około 4 mld euro, a do roku 2010 r. będzie wzrastała o 4,2 proc. rocznie.
Roboty usługowe wykorzystywane poza sektorem produkcji oferują nowe możliwości zastosowań i rozszerzenia rynku: według IFR do roku 2010 rynek ten będzie wzrastał o 10-15 proc. rocznie, zaś liczba profesjonalnych robotów usługowych wzrośnie z 40 tysięcy w 2006 r. do 75 tysięcy w 2010 r. Roboty usługowe są wykorzystywane m.in. w medycynie, przy dystrybucji towarów, czyszczeniu pojazdów oraz w rolnictwie.
Robotyka ma kluczowe znaczenie dla przyszłej konkurencyjności Europy. Utrzymanie produkcji w regionach świata o wysokim poziomie wynagrodzeń jest możliwe jedynie dzięki automatyce. Odgrywa ona również ważną rolę przy zapewnianiu zrównoważonej produkcji i ograniczaniu marnotrawstwa zasobów. Przyczyni się także do rozwiązania problemu starzenia się społeczeństwa w Europie zastępując zmniejszające się zasoby siły roboczej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ