Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Mapy myśli, czyli o cudownej metodzie nauki

dodano 23.12.2009
Mapy myśli, czyli o cudownej metodzie nauki

Czy metody notowania, z których korzystasz teraz są niezadowalające? Chcesz nauczyć się notować tak, żeby powtórka materiału zajmowała jedynie kilka minut? Poznaj mapy myśli.


Moje początki z mapami myśli


O mapach myśli dowiedziałem się rok temu na jednym ze szkoleń w mojej byłej pracy. Jak to często bywa z nowymi rzeczami podszedłem do nich z dużym dystansem, a gdy do tego doda się jeszcze przyzwyczajenie do sporządzania notatek na potrzeby szkoły czyli notowanie w sposób linearny , to niestety nie dziwi mnie, że szybko zostały przeze mnie zepchnięte na dalszy plan i po prostu zapomniane :(. Od kilku miesięcy poznaję nowe umiejętności mające mi pomóc w zapamiętywaniu i przyspieszeniu procesu uczenia. Mapy myśli należą do jednych z nich. W październiku obroniłem pracę magisterską i muszę przyznać, że mapy myśli bardzo mi w tym pomogły. Mimo, że nie stosowałem ich wcześniej, to jednak pomogły mi w szybkim czasie opanować wymagany materiał i pozytywnie zakończyć studia.


Rusz głową


Już rok temu nabyłem książkę Tonego Buzana „Rusz głową", która porusza tematykę map myśli i szybkiej nauki. Jednak zakorzenione nawyki ze szkoły skutecznie odciągały mnie od korzystania ze znacznie lepszej metody, jaką są mapy myśli. I tu pojawia się największy problem, jakim są nawyki i przyzwyczajenia związane z linearnym notowaniem. Niestety aby je zwalczyć musiałem wykonać ponad 50 map myśli, a i tak nie pozbyłem się linearności całkowicie :(. Nie wspominając już o tym, że udało mi się to dopiero przy drugim podejściu do map myśli. Moje pierwsze mapy myśli były prostymi planami dnia. Później zacząłem za ich pomocą planować zadania, które musiałem wykonać oraz prowadziłem notatki ze spotkań, wykładów, a nawet książek. Dzięki temu mam pod ręką niezbędne informacje do szybkich i częstych powtórek. Nie muszę drugi raz czytać grubej książki, by przypomnieć sobie istotne informacje w niej zawarte. Wystarczy 5 minut ze sporządzoną wcześniej mapą myśli i już pamiętam ważne szczegóły. I Ty możesz zacząć wykorzystywać tę metodę. Wystarczy, że ruszysz głową i zrobisz swoją pierwszą mapę myśli, która będzie jedną z wielu ;).
Dziecięce obrazki


Mapy myśli zyskują na sile, gdy dołączasz do nich kolory. Sprawiają one, że mapa staje ciekawsza od jednolitego tekstu i działają pobudzająco na twoje zmysły. Jeszcze większą moc mają rysunki. Nie na darmo mówi się, że obraz wart jest tysiąca słów. Nie musisz być uzdolniony plastycznie - ja nie jestem, ale dodaję do swoich map obrazy. Katarzyna Szafranowska w swojej książce „Mapologii - nauki efektywnego notowania" przedstawia proste przykłady, które mogą wzbogacić Twoją mapę myśli. Osoby zaczynające pracę z mapami myśli często podają rozmaite wymówki i trudności - pozbądź się ich już teraz - przeczytaj krótki artykuł „4 największe mity mapy myśli ujawnione".
   Mapy myśli, czyli o cudownej metodzie nauki - zobacz źródło wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: adam.kopec
avatar

O mnie
W serwisie od:
23.12.2009
Dodaj do znajomych

 
INNE OD adam.kopec
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje