Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Złoto - gdzie korzystnie sprzedać?
dodano 02.03.2010
Często sytuacje życiowe zmuszają nas do sięgnięcia po różne sposoby zdobycia gotówki. Najłatwiejszym sposobem wydaje się być sprzedaż rzeczy, które są przez nas nieużywane i zbyteczne.
Sprzedać można wszystko: począwszy od książek, po kosmetyki, ubrania, a na biżuterii czy wyrobach jubilerskich kończąc. Mamy wiele możliwości wyboru drogi, gdzie nasz dobytek można korzystnie sprzedać.
Pierwsza droga, to tak zwana droga tradycyjna. Do nich zaliczamy wszystkie możliwości znajdujące się w naszym otoczeniu, mające swoją geograficzną lokalizację, jak lombardy, skupy.
Druga droga to świat wirtualny – Internet, a więc wszelkiego typu aukcje internetowe czy też ogłoszenia w serwisach czy na forach dyskusyjnych.
Lombardy
Jeśli chodzi o sprzedaż złota, pierwszą myślą, jest lombard. Lombard, czyli miejsce, gdzie teoretycznie można sprzedać wszystko – sprzęty AGD, RTV, komputery, złoto, telefony komórkowe. Sama sprzedaż złota odbywa się szybko. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Żeby dokonać transakcji, spisywana jest umowa pomiędzy lombardem a klientem, który w ten sposób zaświadcza, że jest właścicielem sprzedawanego przedmiotu i nie jest on kradziony.
Mianem lombardu określa się instytucję, gdzie można uzyskać pożyczki pod zastaw (jest to określenie poprawne). Oznacza to, że możemy oddać w zastaw np. starą biżuterię i otrzymać za nią pieniądze, ale w momencie, gdy nasza sytuacja finansowa się poprawi, możemy tę biżuterię wykupić. Tutaj istotnym minusem jest wysokie oprocentowanie – nie dość, że musimy zapłacić więcej za oddaną pod zastaw rzecz, to jeszcze naliczane są spore odsetki. Dodatkowo, jeśli sprzedajemy złoto i biżuterię, lombard skupuje je po znacznie zaniżonej cenie. W ten sposób skorzystanie z usług lombardu jako pożyczkodawcy wydaje się ostatnią drogą ratunku.
Komis
Działa na podobnej zasadzie, co lombard, z tą różnicą, że oddając do komisu przedmiot (głównie wyroby jubilerskie) zaznacza się preferowaną wyższą cenę, podpisuje się umowę z komisantem i czeka aż przedmiot zostanie sprzedany. Komis stosuje marżę, głównie w wysokości 15% od wartości sprzedaży towaru.
Skupy
Przeważnie skupy połączone są z usługą lombardową. Ale są również sklepy, które zajmują się wyłącznie skupowaniem – mogą skupować samo złoto, monety lub złom metalu czy samochody. Różnica polega na rodzaju usług – lombard skupuje tymczasowo z możliwością odkupienia, a skup staje się właścicielem przedmiotu (sprzedajemy mu go bez możliwości wykupienia).
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW