Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Igrzyska Olimpijskie
dodano 08.08.2008
Rozpoczynają się kolejne Igrzyska Olimpijskie. Są zapowiadane jako te, które przyćmią wszystkie inne. Nie muszą. Tak się już stało. Żadne inne nie wywoływały tylu kontrowersji.
Trochę historii
Igrzyska Olimpijskie narodziły się w greckiej Olimpii w 766 r.p.n.e. Organizowane, co 4 lata są wyjątkowymi chwilami. W starożytności na czas ich trwania przerywano wszelkie wojny. Był to tzw. „święty rozejm”. Uważano, że zawodom tym powinny przyświecać szlachetna rywalizacja i braterstwo narodów. Wtedy za najważniejsze dyscypliny uważano: biegi, skoki w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy.
Ten, który wskrzesił ideę
Organizowania Igrzysk Olimpijskich zakazano w 394 r. Ponownie narodziły się dzięki francuskiemu historykowi i pedagogowi, baronowi Pierreowi de Coubertin. Uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego założył w 1888 r. w Paryżu MKOL, którego w latach 1896-1925 był prezesem. Uważał on, że sport jest nie tylko środkiem do osiągania siły fizycznej, ale przede wszystkim uniwersalną metodą wychowania współczesnego człowieka w duchu pokoju. Pierwsze nowożytne IO odbyły się w 1896 r. w Atenach.
Symbole Igrzysk
De Coubertin zaprojektował także flagę olimpijską, dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. 5 splecionych ze sobą kół symbolizuje kontynenty, różnorodność i jedność mieszkańców Ziemi. Są dobrane tak, by choć jeden ich kolor pojawiał się na flagach państw. Symbolem Igrzysk Olimpijskich jest też ogień wzniecany w ruinach świątyni w Olimpii. Od 1928 r. jest on przekazywany w sztafecie aż przybędzie do miasta - gospodarza sportowego święta. W trakcie ceremonii otwarcia zapala się nim znicz olimpijski płonący przez czas trwania zawodów. Jak kiedyś w piosence „To Atlanta” śpiewała o nim Edyta Górniak:
„Jest taki ogień, co nie spala
Domów, książek, flag,
A ludzie niosą go przed sobą
I wierzą w jego siłę.
Kiedy płonie nad stadionem
I w milionach serc,
Cichną spory, a nienawiść
W miłość zmienia się
Ten ogień płonie dla mistrzów,
Co wznieśli się do gwiazd.
I dla przegranych, którzy słabość swą
Złamali jeszcze raz.”
Współcześnie przy okazji igrzysk powstają oficjalne: piosenka, tzw. hymn olimpijski
i maskotka. Jest również układane specjalne hasło odzwierciedlające ideę olimpijską. Oficjalnym mottem igrzysk jest łacińskie zdanie: „Citius, Altius, Fortus”, czyli: „Szybciej, Wyżej, Mocniej”. Przesłanie uczestnictwa w IO to natomiast: „Najważniejszą rzeczą
w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem.”
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW