Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Odchudzanie nie tylko dla sylwetki
dodano 19.06.2010
Kiedy patrzysz w lustro i widzisz przed sobą zgrabną, szczupłą sylwetkę, której nic nie można zarzucić, należysz do grona szczęśliwców, którzy pozostają w mniejszości. Większość z nas ma swojej figurze co nieco do zarzucenia.
Najczęściej postrzeganą wadą jest nadwaga. Niestety, wielu osobom przydałoby się odchudzanie.
Przytyć nie jest trudno
W Polsce niemal co druga osoba cierpi na nadwagę lub otyłość. O otyłości jest mowa, gdy tkanka tłuszczowa przekracza 25% masy ciała u kobiet i 20% u mężczyzn. Wcale nietrudno o takie nadprogramowe kilogramy. Wystarczy nie mieć czasu na przygotowanie zdrowych posiłków, odżywiać się w pośpiechu, nie unikać fast foodów, pojadać słodycze lub słone przekąski między posiłkami, popijając je słodkimi napojami. Do tego – siedzący tryb życia, unikanie wysiłku fizycznego i nadwagę bądź otyłość mamy jak w banku. Odchudzanie najlepiej rozpoczynać, gdy nadwaga jest niewielka. Łatwiej wtedy o likwidację tkanki tłuszczowej, efekty są prędzej widoczne. Większa liczba kilogramów do zrzucenia to większy wysiłek, jaki trzeba włożyć w odchudzanie. Jednak zawsze jest możliwość uzyskania prawidłowej wagi.
Odchudzanie to szansa na zdrowie
Otyłość jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Powstają zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, gdyż szkielet musi dźwigać nadmierny ciężar. Zagrażają zawały serca i mózgu, nadciśnienie, cukrzyca typu 2. Osoby otyłe bardziej są narażone na choroby nowotworowe, także na schorzenia nerek i choroby układu krążenia. Poza tym są mniej sprawne fizycznie i szybciej się męczą.
Przykrym skutkiem otyłości są problemy psychologiczne: zaniżona samoocena, kompleksy, obwinianie siebie, uciekanie w samotność, co wiąże się z utratą atrakcyjności fizycznej. Z powodu otyłej sylwetki cierpią zwłaszcza dorastające dzieci i młodzież, które nieraz spotykają się z ostracyzmem i nietolerancją.
Ostatnie badania na temat postrzegania osób otyłych świadczą, że są one odbierane jako osoby leniwe, gorzej wywiązujące się z obowiązków zawodowych niż pracownicy o prawidłowej wadze.
W dzisiejszym świecie atrakcyjność fizyczna ułatwia wiele spraw, zarówno w życiu zawodowym jak i towarzyskim. Walka ze stereotypami jest trudna do wygrania, lepiej więc starać się o odchudzanie. Prawidłowa sylwetka to nie tylko większa szansa na zdrowe życie, ale i na karierę.
Odchudzanie to inny styl życia
Przystępując do odchudzania, trzeba zrezygnować z nawyków, które do tej otyłości doprowadziły. Na pierwszy ogień do likwidacji idą złe nawyki żywieniowe. Koniec z obfitymi posiłkami jedzonymi dwa lub trzy razy dziennie. Z chwilą podjęcia decyzji o zrzucaniu wagi należy zaplanować pięć małych posiłków dziennie, a więc co 3 lub 4 godziny. Ważna jest też regularność ich spożywania. Stwierdzono z całą pewnością, że ta sama ilość kalorii dostarczana organizmowi podczas pięciu posiłków ulega szybciej spalaniu niż spożyta podczas dwóch czy trzech większych posiłków. Nie należy zapominać o piciu dużej ilości wody, ewentualnie lekkich herbatek ziołowych czy soków warzywnych. Soki owocowe odradzałabym ze względu na dużą ilość cukru.
Zmniejszamy kaloryczność posiłków poprzez rezygnację z z tłustych mięs, zastępując je mięsem drobiowym i rybami. Ograniczamy ilość węglowodanów i cukrów. Unikamy żywności wysoko przetworzonej. Do jadłospisu wprowadzamy duże ilości warzyw i owoców. Należy całkowicie wyeliminować podjadanie między posiłkami. W końcu trzygodzinną przerwę da się przetrzymać bez smakołyków.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW