Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Sposoby na łysienie
dodano 19.06.2010
„Nic mi w życiu nie wyszło tak dobrze jak włosy” - mógłby powiedzieć niejeden pan, który w porę nie wziął się za ratowanie wypadającego owłosienia. Teraz może tylko żartować z łysiny.
Faktem jest, że można długo cieszyć się bujną czupryną, jeśli przy pierwszych oznakach łysienia od razu zabierzemy się do leczenia. Skuteczne sposoby na łysienie to nie mrzonka.
Od kiedy zaczyna się łysienie?
Nie należy się przejmować, jeśli na grzebieniu czy w wannie zostaje kilkanaście włosów. Wypadanie to naturalny proces. Każdy włos tkwi na głowie około siedmiu lat, a po jego wypadnięciu, po krótkim odpoczynku mieszka włosowego, zaczyna wyrastać z niego następny. Jednocześnie jest aktywnych 80% mieszków włosowych. Gdy wypada dziennie spora garstka ( 100 – 200) włosów, wówczas można zacząć się niepokoić. Mężczyźni fakt łysienia przyjmują najczęściej jako zjawisko naturalne, z którym trzeba się pogodzić, kobiety zgłaszają się z tym problemem do dermatologa. Tymczasem panowie też mają realną szanse na powstrzymanie łysienia. Najlepsze wyniki daje leczenie łysienia u młodych mężczyzn, u których proces nadmiernego wypadania włosów nie trwa zbyt długo. W zależności od wybranego sposobu na łysienie u 60 – 80% mężczyzn następuje porost włosów.
Sposoby na łysienie mechaniczne
Łysienie mechaniczne to przerzedzanie się włosów na skutek niewłaściwej pielęgnacji, braków w odżywianiu, niektórych chorób i leków, stresu. Ma ono charakter rozlany, czyli występuje równomiernie na powierzchni całej głowy. Ponieważ występuje ono w kilka miesięcy po zaistniałej przyczynie, nieraz trudno połączyć przyczynę ze skutkiem. Na szczęście po kilku kolejnych miesiącach, jeśli tylko przyczyna zostanie usunięta, włosy wracają do dawnej gęstości.
Żeby włosy były mocne i sprężyste, należy zacząć od dobrego ich odżywienia od środka. Do ich budowy potrzebne jest białko, cynk, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe i witamina E. Urozmaicona dieta ( czerwone i białe mięso, ryby morskie, żółte, zielone i czerwone owoce i warzywa, ziarna, nasiona, orzechy, oliwa z oliwek, olej lniany) zapewnia dostawę niezbędnych składników.
Włosy należy też odżywiać od zewnątrz. Maseczki i odżywki zrobione w domu ( z liści pokrzywy, brzozy, skrzypu, rozmarynu, aloesu, sok z czarnej rzepy) nadają włosom siłę i połysk.
Właściwa pielęgnacja polega na myciu włosów tak często, jak tego potrzebują, nie rzadziej jednak niż raz w tygodniu, przy użyciu szamponów dobranych do rodzaju włosów, rezygnacji z gorącej wody i suszenia gorącym powietrzem suszarki, nienadużywaniu środków do pielęgnacji włosów, zwalczaniu łupieżu i innych chorób skóry głowy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW