Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Domy inteligentne - konfort i bezpieczeńsctwo
dodano 29.06.2010
Większość z nas słyszała o inteligentnym domu Billa Gatesa - jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Sprawdź czy i Ty możesz pozwolić sobie na rozwiązania inteligentne w twoim domu.
Jeszcze do niedawna pojęcie „inteligentny dom” kojarzyło się z systemem służącym do obsługi w zakresie sterowania oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, roletami , żaluzjami, markizami i bramami wjazdowymi, pilnującym odpowiedniej temperatury w każdym z pomieszczeń oraz sterowaniem gniazdami i innymi urządzeniami elektrycznymi. Ewentualnych użytkowników przerażała wizja okablowanego domu oraz wysokie koszty takiego przedsięwzięcia. Oprócz dziesiątek metrów kabla należało pamiętać o zaprojektowaniu poszczególnych włączników, wyłączników, gniazd itp.
Dziś koncepcja inteligentnego domu jest o wiele bardziej rozbudowana, przy jednoczesnym uproszczeniu rozwiązań instalacyjnych i służyć ma zapewnieniu mieszkańcom maksymalnej wygody i bezpieczeństwa. Obecnie użytkownik ma do dyspozycji wielofunkcyjne urządzenie, które można dowolnie zaprogramować i którego obsługa nie nastręcza w zasadzie problemów. Dzięki domowi inteligentnemu nie tylko w sposób znaczący można polepszyć komfort mieszkania, ale także zapewnić rodzinie maksimum bezpieczeństwa przy jednoczesnym wyraźnym zredukowaniu kosztów eksploatacji budynku. Wdrożenie instalacji służącej do kompleksowego zarządzania budynkiem sprowadza się więc obecnie do zastosowania automatycznego, zintegrowanego, spójnego systemu komunikacji, działającego oczywiście w trybie bezprzewodowym. Pozwala on na elastyczną i zupełnie bezproblemową rozbudowę go o dowolne moduły, dostosowane do potrzeb i wymagań użytkownika. Przy dzisiejszej technologii można zaryzykować stwierdzenie, że jedyną barierą, która w jakikolwiek sposób może ograniczać aplikację „inteligentny dom” jest zasobność portfela Inwestora. Od strony technicznej nie ma praktycznie żadnych granic
Ogrzewanie
Do najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w inteligentnej instalacji zarządzania gospodarstwem zaliczyć można integrację systemu pogodowego z systemem ogrzewania i dodatkowo, z czujnikiem zamykania okien podczas deszczu lub burzy. Możemy ustawić ten system w taki sposób, by o odpowiedniej porze załączało się ogrzewanie, tak, by moc wrócić do ciepłego domu, zwłaszcza w okresie jesiennej bury i śniegowej zimy. Kiedy jesteśmy poza domem, a pogoda nagle się zmieni, pozostawione otwarte okna zostaną automatycznie zamknięte. Podobnie rzecz wygląda przy wietrzeniu pomieszczeń zimą – inteligentny system zadba o to, aby automatycznie wyłączyło się ogrzewanie, żeby nie tracić niepotrzebnie energii.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW