Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Tenis ziemny - sport dla każdego
dodano 20.07.2010
Tenisowe rozgrywki od lat przyciągają rzesze fanów zafascynowanych grą najlepszych rakiet światowych rankingów. Zamiast śledzić rywalizację tenisistów jedynie w telewizji, warto, dla dobra naszego organizmu, spróbować swoich sił na korcie.
Dyscyplina z przeszłością
Początki tenisa ziemnego sięgają czasów średniowiecznych. Wówczas drewnianą kulkę odbijano przez prowizoryczną siatkę przy pomocy... dłoni. Z czasem miejsce ręki zajęła drewniana paletka. Dziś, przynajmniej jeśli chodzi o sprzęt, zmieniło się bardzo wiele. - " Obecnie w produkcji sprzętu do gry w tenisa mamy do czynienia z najnowocześniejszymi technologiami, które redukują opór powietrza, aby można było wykonać szybszy zamach, a także minimalizują wibracje, chroniąc ramię przed urazem" – tłumaczy Łukasz Andrzejewski, ekspert ds. sprzętu sportowego w sklepie internetowym Sport-Shop.pl.
Współczesna wersja tenisa swe korzenie ma w Wielkiej Brytanii, gdzie na trawiastych kortach Wimbledonu grywali członkowie rodziny królewskiej i otoczenie dworu. Z tego względu przez dziesięciolecia, ta dyscyplina sportu była zarezerwowana dla ludzi o wysokim statusie społecznym. Dziś tenis jest już znacznie bardziej demokratyczny i grać w niego może każdy.
Pozostałością po dawnych czasach są niezmienione zasady gry oraz pełen elegancji strój obowiązujący na korcie. Projektanci topowych marek sportowych prześcigają się w pełnych fantazji propozycjach, zwłaszcza dla pań. Warto jednak pamiętać, że wygodny i schludny ubiór jest dodatkiem do gry, a nie na odwrót...
Korzyści dla ciała
Aktywność na korcie tenisowym to jednak przede wszystkim dobrodziejstwo dla naszego organizmu. Podczas gry pracują niemal wszystkie mięśnie. Dobry tenisista potrafi w ciągu jednego meczu przebiec nawet 10 km. Przy założeniu, że nie jest to wysiłek ciągły, grę w tenisa możemy potraktować jako doskonały trening interwałowy.
Jak dobrać sprzęt?
Podstawową tenisowego ekwipunku jest oczywiście rakieta tenisowa. - " Osobom początkującym polecałbym taką z przedziału cenowego 100 – 200 zł. Za taką kwotę można już kupić dobrą jakościowo rakietę, a jednocześnie nie przesadzić z wydatkami, zwłaszcza w kontekście naszych umiejętności" – radzi Łukasz Andrzejewski ze sklepu internetowego Sport-Shop.pl.
Najważniejsze parametry rakiet tenisowych to waga, balans i sztywność. Ważna jest także wielkość główki, grubość ramy, a także liczba strun. Początkujący powinni wybierać rakiety, którymi będą mogli łatwiej manewrować. Jest to uzależnione od wagi i balansu sprzętu. Z kolei większa główka umożliwia silniejsze uderzenia, a większa powierzchnia kontaktu z piłką ułatwia trafienie. Mniejsza główka zwiększa kontrolę nad piłką, odpowiadając na potrzeby bardziej zaawansowanych graczy. Najbardziej popularny rozmiar to tzw. Midplus, czyli 94 - 105 cali kwadratowych.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW