Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Łuszczyca
dodano 15.09.2010
Łuszczyca, słysząc taki wyrok, tylko nieliczni wiedzą co to za choroba. A trzeba wiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe, które atakuje bardzo wielu ludzi.
Jakie są objawy łuszczycy? W jaki sposób leczyć to schorzenie i wreszcie jak żyć z łuszczycą? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.
Dlaczego pojawia się choroba?
Przyczyny łuszczycy tak naprawdę do końca nie zostały poznane. Ale źródła mówią o genetycznych predyspozycjach do wystąpienia schorzenia. Okazuje się bowiem, że dzieci posiadających rodziców, bądź dziadków z łuszczycą, są obarczone ryzykiem wystąpienia łuszczycy.Jednakże by do tego doszło, muszą zaistnieć określone warunki. Do pojawienia się zmian na skórze dochodzi bardzo często po przebytych infekcjach wirusowych bądź bakteryjnych. Oprócz tego łuszczyca może pojawić się w wyniku stanów zapalnych , takich jak na przykład zapalenie zatok. Łuszczyca to takie schorzenie, które bardzo często naznacza ludzi przebywających w warunkach nadmiernego stresu. Bardzo dużym ryzykiem, które może przyczynić się do wystąpienia objawów łuszczycy jest przyjmowanie niektórych leków ( mogą to być na przykład sole litu). Wykwity łuszczycowe mogą pojawić się na skutek uszkodzenia naskórka – skaleczenia, czy też oparzenia. Wykwity pojawiają się wtedy w okolicy rany. Niekiedy, dosyć paradoksalnie, zdarzają się sytuacje, że pod wpływem promieni słonecznych następuje wysyp zmian łuszczycowych.
Warto jeszcze dodać, że łuszczycą nie zarazimy się od drugiej osoby. Nawet dotykając takiej osoby, czy śpiąc z nią.
Trzeba wspomnieć, że łuszczyca to schorzenie przewlekłe, z którym niejednokrotnie trzeba zmagać się przez całe życie. To co można w tym momencie zrobić, to wydłużać czas ustępowania zmian łuszczycowych.
Gdzie najczęściej lokalizują się łuszczycowe zmiany?
Objawy łuszczycy mogą atakować różne części ciała. Najczęściej jednak pojawiają się one w obrębie kolan, łokci, a nieraz w okolicy owłosionej skóry głowy. To typowe miejsca występowania łuszczycy. Ale choroba może pojawić się również stawów oraz płytki paznokciowej. Ale rodzajów występujących zmian na skórze może być kilka. Spotyka się bowiem postać wysiękową, która posiada charakterystyczne zmiany sączące się ; znajdują się one na fałdach skórnych. Jest także krostkowa postać, która charakteryzuje się jałowymi krostami na prawie całym ciele (albo tylko wyłącznie na dłoniach czy stopach). Oprócz tych dwóch odmian jest także uogólniona postać, w której zmiany łuszczycowe lokalizują się na całym ciele. Ale są jeszcze cięższe postacie łuszczycy, i wówczas zmiany mogą wystąpić nawet na błonach śluzowych jamy ustnej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW