Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Opiekun osób starszych - zawód z przyszłością
dodano 14.11.2010
Europejskie społeczeństwa są coraz starsze. Eksperci szacują, że za 40 lat co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał więcej niż 65 lat. To oznacza dobre perspektywy pracy dla wykwalifikowanych opiekunów osób starszych.
Z danych Eurostat wynika, że obywatele Unii Europejskiej żyją średnio ponad 77 lat. Najwyższe wskaźniki mają dobrze rozwinięte społeczeństwa, w których system opieki zdrowotnej działa wydajnie. Obywatele Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji czy Włoch cieszą się życiem przez 80 lat. Szacuje się, że w 2050 roku prawie 40 proc. społeczeństwa Starego Kontynentu będzie miało więcej niż 65 lat.
Niezbędna pomoc opiekunki
Rosnąca długość życia mieszkańców Europy sprawia, że jednym z priorytetów staje się zapewnienie właściwej opieki osobom w podeszłym wieku. Nie chodzi tu tylko o fachową pomoc medyczną - tą w dużej mierze zapewnia państwowa służba zdrowia - ale także o pomoc w wykonaniu codziennych czynności i wsparcie psychiczne. - Szybkie tempo życia społeczeństw zachodnich coraz częściej wymusza na rodzinie zapewnienie prawidłowej opieki dla seniorów. Szczególnie w Niemczech obserwujemy stały wzrost zainteresowania na usługi opiekuńcze - mówi Katarzyna Stasica z działu rekrutacji firmy Promedica24, która wysyła do pracy za granicą polskie opiekunki osób starszych. - Wykwalifikowana i doświadczona opiekunka często jest w stanie zapewnić wyższą jakość opieki niż najbliższa rodzina. Wie, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, zna fachowe procedury postępowania w nagłych przypadkach i, co równie ważne, może poświęcić seniorowi znacznie więcej czasu niż ktoś z rodziny - dodaje przedstawicielka Promedica24.
Profesjonalizm w cenie
Według szacunków polskiego Ministerstwa Zdrowia, zapotrzebowanie na wykwalifikowaną pomoc medyczną dla seniorów będzie rosnąć również w Polsce. Już wkrótce w nowym zawodzie pracę znajdzie nawet 50 tys. osób. Z tego względu pojawia się coraz więcej szkół, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji w nowym zawodzie, realizowane są nawet projekty unijne, które mają na celu wykształcenie jak największej liczby osób w zawodzie opiekuna osób starszych.
Taka inwestycja w kadry przynosi realne profity. Jak mówi Katarzyna Stasica z Promedica24, praca polskich opiekunek jest w szczególny sposób doceniana m.in. w Niemczech. - Zgłaszają się do nas klienci, którzy wręcz zastrzegają, że zależy im na współpracy właśnie z polskimi opiekunkami. Niemcy cenią ich świetne przygotowanie merytoryczne, ale także pracowitość, cierpliwość i empatię, które są tak ważne w pracy z seniorami - przekonuje.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW