Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Żegalarstwo i strzelectwo zagrażają życiu
dodano 02.04.2007
Sprawa dotyczy wcześniejszych prób złagodzenia ostrych przepisów zawartych w Ustawie o kulturze fizycznej. W trakcie obrad nad nowelizacją, druk sejmowy nr. 3180 głosi:
"...Zmiany ustawy zaproponowane w art. 53 wynikają ze zmian warunków uprawiania dyscyplin i dziedzin sportowych uznanych jako „niebezpieczne”. Proponuje się zatem ponowne określenie katalogu dyscyplin i dziedzin sportu, których uprawianie regulowane jest przepisami art. 53 ustawy. W odniesieniu do większości z nich brak jest bowiem przesłanek do tak restrykcyjnej reglamentacji ich uprawiania. Stąd też w odniesieniu do alpinizmu, sportów motorowych oraz płetwonurkowania proponuje się wprowadzenia przepisu wskazującego, iż uprawiający te dyscypliny sportu powinien się do tego odpowiednio przygotować oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa określonych w tych dyscyplinach i dziedzinach sportu.
W odniesieniu natomiast do sportów, których uprawianie może zagrażać bezpieczeństwu innych osób tj. sportów strzeleckich oraz żeglarstwa proponuje się precyzyjne określenie kwalifikacji niezbędnych przy ich uprawianiu oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa, jakie powinna przestrzegać osoba uprawiająca te sporty..."
W trakcie nowelizacji środowisko "internetowych oszołomów" stawiało jasny opór na traktowanie żeglarstwa jako sportu niebezpiecznego. Akcje wysyłania pism i docieranie wszelkimi możliwymi drogami do ustawodawców zaskutkowały tym, że przedstawiciele "oszołomów" zostali zaproszeni na posiedzenie komisji sejmowej.
Po pierwszym spotkaniu nasi = internetowe oszołomy, czyli przedstawiciele klubów Bryfok i Omega przetarli szlak wyciągając słuszne argumenty i podpierając się zwykłą logiką, przekonali do swojego głosu większość panów posłów. W efekcie tego pomimo różnicy zdań z PZŻ, przedstawiciele zostali zaproszeni na prace podkomisji w celu ponownej oceny artykułu 53 w/w ustawy. Wielkim sukcesem był fakt iż w trakcie dalszych prac nasi przedstawiciele mogli zgłaszać wnioski merytoryczne i formalne które będą podawane pod głosowanie.
Na kolejnym spotkaniu, które odbyło się w przyśpieszonym terminie przegłosowano liberalizację żeglarstwa w postaci zwolnienia z obowiązku posiadania patentu na jachtach do 5m długości i silniku 5kW. Przedstawiciele PZŻ bardzo ubolewali nad faktem, że ta nieliczna grupa ludzi uciekła z ich systemu pobierania opłat znaczy się dopuszczamy niepatentowanych samobójców na wodę.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW