Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak poprawić pamięć?
dodano 19.06.2008
Z najnowszych badań wynika, że przed wkuwaniem do egzaminu warto łykać tabletki z szałwią i dobrze się wyspać. A w trakcie nauki - śpiewać.
Najchętniej łykalibyśmy pigułkę. Od kilku lat naukowcy badają, jak przebiega proces zapamiętywania na poziomie komórki, i wierzą, że wynalezienie pigułki poprawiającej pamięć jest realne. W proces tworzenia pamięci są prawdopodobnie zaangażowane setki genów.
Psycholodzy zalecają, by przy kłopotach z zapamiętywaniem kojarzyć sobie z czymś zapamiętywane słowo, np. nazwisko Jerzego Rogalskiego - z jeżem zajadającym rogala. Warto też uruchamiać wyobraźnię i zmysły. Jeśli jednak na dźwięk słowa "lipa" wyobrazimy sobie, jak ona wygląda, szumi i pachnie, to pobudzamy do zapamiętywania bardzo dużą część mózgu.
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że lepiej zapamiętujemy sceny kolorowe niż czarno-białe. Ale co ciekawe, czarno-białe fotografie lasu czy kwiatów pomalowane na jaskrawe, nienaturalne kolory wcale nie są przez mózg kojarzone i zapamiętywane lepiej. Jeśli podczas uczenia się korzystamy z obrazków, dobrze, by były one w naturalnych kolorach.
W zapamiętywaniu pomaga także muzyka. Chińscy naukowcy ustalili, że lekcje muzyki to znakomite ćwiczenie tzw. pamięci słuchowej, dzięki której łatwiej zapamiętujemy słowa wypowiadane na głos niż np. powtarzane w myślach. Zaprzestanie ćwiczeń nie powoduje utraty już zdobytych umiejętności.
A czy wiecie, że nasz mózg lubi mięsną dietę?
Australijczycy z University of Sydney udowodnili, że kreatyna (odżywka stosowana w siłowniach) poprawia nie tylko muskulaturę, ale także pamięć. Do eksperymentu zostało wybranych 45 wegetarian, ponieważ u jaroszy poziom tego związku jest niski - nie jedzą mięsa, w którym naturalnie zawarta jest kreatyna. Uczestnicy eksperymentu codziennie dostawali ilość kreatyny odpowiadającą zjedzeniu 2 kg mięsa! Efekty były widoczne już po krótkim wspomaganiu diety - lepsze wyniki w rozwiązywaniu testów przestrzennych, dłuższe ciągi zapamiętywanych cyfr.
WAŻNE RADY DLA CIEBIE:
1) Bądź aktywny umysłowo. Mózg nie jest mięśniem, jednak można go "ćwiczyć". Rozwijaj nowe umiejętności, ucząc się obcego języka lub grania na instrumencie. Zajmuj się łamigłówkami, krzyżówkami, puzzlami itp.
2) Nie żyj w stresie. Mimo, że nie uszkadza on mózgu fizycznie, to przeszkadza w koncentrowaniu się.
3) Ćwicz codziennie. Regularne rozciąganie się lub aerobik poprawią krążenie i wydajność fizyczną ciała, łącznie z funkcjonowaniem mózgu.
4) Odżywiaj się odpowiednio. Zdrowa dieta wpływa pozytywnie na ciało, a w tym na umysł. Jedz dużo warzyw (przede wszystkim brokuły i szpinak). Zażywaj witaminę E, tiaminę, niacynę i witaminę B-6. Ponadto, zamiast spożywania dziennie trzech dużych posiłków, jedz mniej, ale częściej.
5) Bądź zorganizowany. Trzymaj rzeczy, których często używasz (np. klucze, okulary) w stałym miejscu. Używaj notatnika do zapisywania spotkań, ważnych dat i terminów. Zapisuj adresy i numery telefonów w książeczce telefonicznej.
6) Wysypiaj się. Odpowiednia ilość snu sprawia, iż człowiek jest w stanie zapamiętać więcej.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW