Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Wyznanie wiary to nie tylko przynależność do Kościoła czy związku
dodano 08.03.2011
W trakcie tegorocznego spisu powszechnego odpowiedź na pytanie o wyznanie nie będzie musiała ograniczać się wyłącznie do wskazania przynależności do któregoś z wyszczególnionych przez GUS związków wyznaniowych czy Kościołów.
Wbrew temu co pierwotnie wynikało z pisma uzyskanego od GUS, a o którym wcześniej pisaliśmy na iThink tutaj: http://www.ithink.pl/artykuly/aktualnosci/polska/wierzacy-niewierni-narodowy-spis-powszechny-2011/ , w trakcie planowanego spisu powszechnego - w odpowiedzi na pytanie o wyznanie - oprócz wskazania któregoś z formalnie zarejestrowanych w MSWiA związków wyznaniowych i Kościołów, możliwe będzie również udzielenie podpowiedzi deklarującej inne (w tym nieformalne) wyznanie. W tym celu zainteresowany tym respondent winien poinformować rachmistrza, by na przenośnym urządzeniu elektronicznym dokonał wyboru zakładki "inne", następnie ponownie dokonał wyboru zakładki "inne", po czym na samym dole (przy użyciu klawiatury) wpisał deklarowaną odpowiedź.
Z kolei przy odpowiedzi polegającej na wskazaniu któregoś z wyszczególnionych przez GUS związków wyznaniowych i Kościołów (w ramach gotowej, rozwijalnej listy) warto pamiętać, że w zgodzie z art. 2 ptk. 12 Ustawy o narodowym spisie powszechnym z dnia 4 marca 2010 roku, "Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)wyznaniu - przynależności wyznaniowej - rozumie się przez to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym, kościołem lub związkiem wyznaniowym". Oznacza to, że wskazanie w odpowiedzi któregoś z tych związków nie wymaga formalnej przynależności do tegoż związku (np. potwierdzonej pisemnie stosowną deklaracją), w zupełności wystarcza tzw. przynależność uznaniowa (wynikająca z faktu, że przyjmujemy założenia danego związku wyznaniowego i we własnej opinii uznajemy się za jego członka).
W obu przypadkach analogicznie dokonać możemy samopisu drogą elektroniczną (przez internet) - wówczas domowa wizyta ankietera nie będzie konieczna (a np. nikt z domowników nie udzieli za nas mylnej odpowiedzi). Nawet w takiej sytuacji okazać się jednak może, że przypisana do nas ankieta nie zawiera pola spisowego dotyczącego wyznania. Pełny formularz spisowy dotyczyć ma bowiem tylko części polskiego społeczeństwa (w której akurat my nie musimy się znaleźć).
Źródło: Rodzimy Kościół Polski http://www.R-K-P.prv.pl
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW