Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Nowoczesne metody badania nasienia
dodano 03.04.2011
Ocena nasienia należy do podstawowych badań diagnostycznych, których celem jest ustalenie przyczyn niemożności posiadania potomstwa. Prawidłowe określenie podłoża problemów z zajściem w ciążę stanowi podstawę do rozpoczęcia skutecznego leczenia.
Ocena nasienia należy do podstawowych badań diagnostycznych, których celem jest ustalenie przyczyn niemożności posiadania potomstwa. W ok. 40% przypadków niepłodności partnerskiej spowodowana jest nieprawidłowościami w ilości, budowie lub funkcji plemników. Prawidłowe określenie podłoża problemów z zajściem w ciążę umożliwia zaplanowanie odpowiedniego, skutecznego postępowania medycznego.
Specjalistyczne badania nasienia pozwalają na:
* ocenę ilości i jakości plemników mężczyzny
* określenie szans Pacjenta na posiadanie potomstwa w drodze naturalnego poczęcia
* zdiagnozowanie przyczyny problemów z poczęciem dziecka
* w przypadku nieprawidłowości nasienia, określenie najskuteczniejszej ścieżki postępowania medycznego.
Niedawno wprowadzono na polski rynek kilka nowych technik badania nasienia, które pozwalają na jeszcze bardziej dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Należą do nich:
1. Badanie morfologii plemników pod dużym powiększeniem MSOME
(Motile Sperm Organelle Morphology Examination) polega na ocenie morfologii plemników pod dużym powiększeniem. Diagnostyka tą metodą pozwala na uwzględnienie struktur wewnątrzkomórkowych plemników, między innymi obecności wakuoli i ich wielkości. Istnieje związek pomiędzy obecnością wakuoli, a uszkodzeniem chromatyny jądrowej plemnika. Duże wakuole mogą sugerować aberracje chromosomalne i uszkodzenie DNA. Badanie wykonywane jest w celu kwalifikacji pacjenta do procedury wspomaganego rozrodu IMSI-MSOME.
2. Test hypoosmotycznego HOS
(Hypo-osmotic Swelling Test - badanie rozszerzone) pozwala na ocenę żywotności plemników, a także na analizę prawidłowości budowy ich błony komórkowej. W środowisku hypoosmotycznym woda przechodzi przez półprzepuszczalną błonę komórkową plemnika do jego wnętrza powodując zwijanie się witki. Reakcja ta zachodzi tylko w żywych plemnikach, które posiadają integralną błonę komórkową. Badanie wykonywane jest w celu identyfikacji plemników żywych, uwzględnia ono także typ reakcji witki plemnika po inkubacji w środowisku hypoosmotycznym.
3. Rozszerzone badanie nasienia SOME+HOS
Rozszerzone badanie nasienia SOME+HOS polega na ocenie morfologii główki plemnika i jej struktur wewnętrznych, a także na ocenie reakcji witki w środowisku hypoosmotycznym. Badanie wykonywane jest pod dużym powiększeniem. Badanie wykonywane jest w celu kwalifikacji pacjenta do procedur wspomaganego rozrodu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW