Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Kuchnia węgierska
dodano 27.09.2007
Gulasz, porkolt, a może halaszle? Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej a ich potrawy niepowtarzalnego smaku - bujnego wyczuwalnego aromatu. Na szczególną uwagę w tej kuchni zasługują papryka, cebula i czosnek.
Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej a ich potrawy niepowtarzalnego smaku - bujnego wyczuwalnego aromatu. Na szczególną uwagę w tej kuchni zasługują papryka, cebula i czosnek.
Na Węgrzech znaleźć można chyba wszystkie odmiany papryki. Kuchnia ta słynie z zastosowania największej ilości tego warzywa, przyprawy. Najsłynniejszymi odmianami papryki, najbardziej cenionymi są segiedyńska i kolczańska. Najostrzejszą papryką jest papryka czereśniowa. Papryka swą ostrość zawdzięcza zawartości kapsaicyny, im jej więcej tym ostrzejsza papryka. Innymi przyprawami używanymi przez węgierskich kucharzy są: pieprz, majeranek, kminek i szafran oraz lebiodka-oregano i tymianek. Cebula również odgrywa dużą rolę, podobnie jak czosnek. W zależności od stopnia rozdrobnienia służy do większości potraw tejże kuchni. Kompanami cebuli podczas przygotowywania potraw są pomidory. Równie powszechne w kuchni jak cebula. Dodawane głównie do potraw duszonych. Najsłynniejszymi potrawami Węgier są porkolty oraz jego odmiany: gulasze, paprykarze i fokanie. Porkolt to obsmażone kawałki mięsa duszone w bardzo krótkim sosie - czyli malutkiej ilości płynu. Jego odmiany bardziej znane to gulasze - różniące się większymi kawałkami mięsa, dodatkiem pokrojonych w kostkę ziemniaków i podlewane większą ilością wody, Paprykarze - różniące się od prokoltów dodatkiem kwaśnej śmietany pod koniec duszenia oraz fakonie – charakteryzujące się tym, że mięso z podgardla pokrojone w paski, mocno się posypuje papryką i pieprzem uzyskując pikantny sos. Do prokoltów, gulaszów, fokani i paprykarzy używa się najczęściej mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego oraz dziczyzny. Bardzo mało w tej kuchni używa się cielęciny i - co o dziwo- drobiu.
Węgierska kuchnia narodowa słynie także z ryb. Są to głównie ryby słodkowodne pochodzące Np. z jeziora Balaton, głównie karpie, sandacz, fagosz i czeczuga. Najsłynniejszą zupą węgierską jest Halaszle - zupa rybaków, w Polsce nazywana też zupą rybną - bo w rzeczywistości nią jest. Do potraw używa się dużo kwaśnej śmietany - co Węgrzy przejęli z naszej narodowej kuchni i wykorzystuje do zagęszczania zup, sosów i podprawiania. Do duszenia i smażenia używa się smalcu wieprzowego oraz słoniny.
Bogactwo klusek to kolejny wpływ naszej rodzimej kuchni na kuchnie Węgrów. Najsłynniejszymi kluskami są, galuszki, tsipekti i tarhonye. Pierwsze z nich to rodzaj kładzionych klusek z mąki i jaj, drugie to podobne do polskich zacierek, trzecie zaś to kluski z bardzo ścisłego ciasta w kształcie kuleczek wielkości grochu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW