Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
zamknijx
Musisz być zalogowany, żeby ocenić artykuł.
zamknijx
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Władza i jej uprawnienia w odniesieniu do dzisiejszej sytuacji politycznej

Autor: karp
dodano 09.07.2007
Władza i jej uprawnienia w odniesieniu do dzisiejszej sytuacji politycznej

Narzekamy, narzekamy, narzekamy. A wiemy na co? Wszyscy dzisiaj narzekamy na władzę. Na rządy, jakie są nad nami sprawowane. Ale cóż się dziwić, skoro sami wybraliśmy taki parlament i takiego prezydenta.



Wszyscy dzisiaj narzekamy na władzę. Na rządy, jakie są nad nami sprawowane. Ale cóż się dziwić, skoro sami wybraliśmy taki parlament i takiego prezydenta. Musimy ponosić konsekwencje swoich czynów. „Władza jest zła, nieodpowiednia, przynosi wstyd państwu” – słyszę opinie ludzi młodych, jak i starszych. Szczególnie tych, zamieszkujących zachodnią część Polski, którzy bardziej w wyborach poparli Platformę Obywatelską.
Jednak, co to jest władza i jakie jest jej zadanie? I dlaczego my na tę władzę tak narzekamy?
Władza - to stosunek zachodzący między jednostkami lub grupami, w którym jedna ze stron tego stosunku ma możliwość w sposób trwały i uprawniony narzucania własnej woli drugiej stronie, nawet pomimo jej oporu, tak pojęte stosunki władzy występują w każdej grupie społecznej, w której ktoś wydaje polecenia, a ktoś inny je wykonuje.
Zgodnie z klasycznym podziałem władzy według Monteskiusza (XVIII wiek) rozróżniamy władzę:
- ustawodawczą (sejm, senat)
- wykonawcza (rząd, prezydent)
- sądownicza (sądy)
Przy czym one muszą być niezależne jedna od drugiej, a nawet autonomiczne.
Musimy się podporządkowywać ludziom rządzącym, nawet, jeśli ich czyny nam się nie podobają.
Na szczęście, nie jesteśmy na aż tak straconej pozycji, jakby mogło się wydawać.
Rzeczpospolita jest „demokratycznym państwem prawnym”. Oznacza to nie tylko demokratyczną formę rządów, ale również określone prawem uprawnienia władzy i jej odpowiednie relacje z obywatelami. W naszym państwie władza nigdy nie może być absolutna. Dlatego mamy konstytucję, ustawy oraz inne dokumenty prawne określające, jakie obywatel ma prawa i obowiązki, ale co najważniejsze, jakie zadania mają poszczególne organy władzy i jak mają służyć obywatelom.
Uprawnienia te nie są ani za duże, ani za małe, tylko dokładnie takie, jakie są niezbędne do wykonania przez władzę zadań.
Władza nie może być ani za duża – ponieważ, byłyby stosowane rządy dyktatorskie, ani za mała – gdyż nie można by efektownie działać.
Czym się różnią obowiązki obywatela od obowiązków władzy?
Otóż, przede wszystkim obywatel może czynić wszystko, co nie jest prawnie zabronione, natomiast władza jedynie to, co prawo jej nakazuje. Tutaj nasuwa nam się pojęcie „władza nieuprawniona” – następuje ona wtedy, gdy załóżmy jakiś urzędnik przekracza swoje kompetencje, czyli kiedy jego działania nie mają podstawy prawnej.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: karp
avatar

Opis z moblo.pl
I want to cook you a soup that warms your soul, but nothing would change a
W serwisie od:
19.12.2006
Przyjaciół:
1
Dodaj do znajomych

 
INNE OD karp
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje