Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Edutainment w Koperniku
dodano 10.07.2007
Lekcje fizyki czy chemii kojarzą ci się z nudnymi wykładami nauczyciela i niezrozumiałymi tekstami w podręczniku? Czas z tym zerwać – przyjdź i eksperymentuj!
Takim wezwaniem Centrum Nauki Kopernik zaprasza w dniach od 7 do 29 lipca br. do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na letnie pokazy eksperymentów naukowych.
Centrum Nauki Kopernik przygotowało niecodzienną wystawę, na którą składa się 25 stanowisk z interaktywnymi doświadczeniami z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki. Ci, którym wydawało się, że nauka jest mało interesująca, mogą być zaskoczeni. Po pierwsze niemal wszystkiego można dotknąć, a wręcz nawet trzeba, aby udał się eksperyment opisany w instrukcji. Pokazy są widowiskowe, zaskakujące, czasem zabawne, a wszystkie łączy to, że tłumaczą w ciekawy i atrakcyjny dla odbiorcy sposób świat nauki. Tu nie ma miejsca na nudne wyjaśnienia. To nauka w działaniu, można ją samemu zobaczyć, powąchać, poczuć albo usłyszeć.
Wszystkie eksperymenty wymyślili animatorzy Centrum Nauki Kopernik, którzy będą je także prowadzić. Niektóre z nich można samodzielnie powtórzyć w domu, wykorzystując artykuły znajdujące się w każdej kuchni.
Główną atrakcją tej interaktywnej wystawy będą Dni Eksperymentów Naukowych odbywające się co sobotę (w godz. 10-17.00). 7 lipca można było zobaczyć jak woda zmienia się w wino, gdy przez wodę popłynął prąd. 14 lipca prezentowane będą sposoby oszukiwania ludzkich zmysłów, a także wyjaśnione zostanie, dlaczego wodoszczelnego zegarka nie należy wkładać do mleka. 21 lipca to z kolei dzień fajerwerków i wybuchowych eksperymentów, a 28 lipca – zaprezentowane zostaną podstawy sztuki władania piorunami, wyciskanie prądu z cytryny i inne ciekawostki związane z elektrycznością.
Warszawskie Centrum Nauki Kopernik będzie pierwszym w Polsce interaktywnym centrum edukacji naukowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwowzorem wszystkich tego typu ośrodków na świecie jest Exploratorium utworzone w 1969 roku przez prof. Oppenheimera w San Francisco. Obecnie w Ameryce Północnej istnieje kilkadziesiąt tego rodzaju placówek. Każde duże państwo Unii Europejskiej ma przynajmniej kilka centrów nauki (najbliższe w naszym regionie – Węgry i Estonia).
Wystawa Centrum Nauki Kopernik realizuje filozofię działań Edutainment. Jak dowiedli psychologowie, człowiek uczy się najefektywniej wówczas, gdy się dobrze bawi lub jest żywo zainteresowany jakimś tematem. Choć wystawa oferowana jest mieszkańcom Warszawy jako atrakcja rozrywkowa, w gruncie rzeczy wychodzimy z niej bogatsi o nowy zasób wiedzy.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW