Start
Profil
Pino quizy
pino gry
o pino
zamknijx
Musisz być zalogowany, żeby ocenić artykuł.
zamknijx
Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie

Po co nam kultura?

Autor: rodzyn
dodano 06.12.2007
Po co nam kultura?

Z wielu stron sceny publicznej słychać głosy o potrzebie kultury. Dlaczego kultura jest tak ważna w naszym życiu? Co nam daje? Czy możliwe jest życie człowieka bez kultury?


Kulturalny rolnik w polu

Spróbujmy odpowiedzieć najpierw na proste pytanie: czym jest kultura? Słowo „kultura” znane już było w starożytności. Było wówczas używane na określenie uprawiania roli, dbania o nią i pielęgnowania. W znaczeniu przenośnym użył go Cyceron, rzymski orator, filozof i polityk. Twierdził, że tak jak rolnik uprawia i troszczy się o ziemię, tak każdy człowiek powinien „uprawiać” swój umysł. W tym celu wprowadził nowy termin „cultura animi” oznaczający duchową aktywność człowieka. Jednak termin ten został upowszechniony dopiero w czasach nowożytnych. I tak w wieku XVIII zaczęto rozumieć kulturę jako rozwój ducha, jako wspólnotę ludzi doskonalących się i przez to kształtujących społeczeństwo.



Samochód a książka


Dla lepszego zrozumienia pojęcia kultura dobrze jest sobie uzmysłowić czym kultura nie jest. Zatem nie jest cywilizacją, choć często te dwa pojęcia próbuje się utożsamiać. Jaka jest więc różnica między kulturą a cywilizacją? Odpowiedź na to pytanie dał Władysław Tatarkiewicz: „...cywilizacja oznacza to wszystko, co ludzkość stworzyła i dodała do natury dla ułatwienia i ulepszenia życia, a kultura – te przeżycia i czynności poszczególnych ludzi, którzy wytworzyli cywilizację i z niej korzystają...”. Zatem nieco upraszczając można powiedzieć, że samochód ułatwiający szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest wytworem cywilizacji, a książka opisująca przeżycia bohatera, wyjaśniająca jego stany psychiczne i duchowe jest wytworem kultury.



Platon kontra Arystoteles


Wróćmy jeszcze na chwilę do starożytności. Odnajdziemy tam odpowiedź na pytanie dotyczące znaczenia i potrzeby kultury w życiu człowieka. Grecki filozof Platon twierdził, że kultura, w skład której wchodzi sztuka, filozofia, teologia, język pozwala kształtować w człowieku odpowiednie postawy. Uważał, że jej celem jest przekazać zasady, którym rządzi się społeczeństwo. Opierał to na przekonaniu, że człowiek utożsamia się z odpowiednio ukazanym bohaterem.
Inaczej myślał o kulturze Arystoteles. Według niego pełni ona funkcję katarktyczną (oczyszczającą). Może pomagać wyrazić siebie, swoje problemy i odczucia, a przez to rozładować napięcie i negatywne emocje. Dzięki „wyszaleniu” się poprzez czynną twórczość, człowiek ogranicza swoje destrukcyjne działanie względem drugiego człowieka.
wróc do artykułów
 
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Aby dodac komentarz należy się zalogować.
 
REKLAMA
 
UŻYTKOWNIK: rodzyn
avatar

O mnie
W serwisie od:
28.11.2007
Dodaj do znajomych

 
INNE OD rodzyn
 
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
 
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW
21.09.2009 10:24:34
02.06.2009 19:31:08
09.06.2009 18:03:13
27.04.2009 18:23:22
 
zobacz więcej
 
Społeczność Witamy w serwisie Pino.pl. Nasz serwis to

nowoczesny portal społecznościowy

w pełni tworzony przez naszych Użytkowników. Dołącz do naszej społeczności. Poznaj świetnych ludzi, kontaktuj się z nimi, baw się rozwiązując quizy, graj w gry, twórz własne blogi, pokazuj swoje zdjęcia i video. Pino.pl to serwis społecznościowy dla wszystkich tych, którzy chcą świetnie się bawić, korzystać z wielu możliwości i poznać coś nowego. Społeczność, rozrywka, fun, ludzie i zabawa. Zarejestruj się i dołącz do nas.
Pino
Reklama
O Pino
Polityka prywatności
Pomoc
Regulamin
Blog
Reklamacje
Kontakt
Polecane strony
Darmowy hosting
Playa.PL - najlepsze gry
Filmiki
Miłość
Prezentacje