Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Zaszczepić się na raka
dodano 29.12.2006
Ile z nas wie, że rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi najczęściej występującym u kobiet typem nowotworu? Ile z nas wie, że wykryty odpowiednio wcześnie jest całkowicie wyleczalny? Ile z nas wie, że nowotworem tym można się zarazić?
W Dzień Matki dostała skierowanie do szpitala. Poszła jeszcze na wybory do rady branżowej, w których była pewniakiem. Potem wraz z mężem pojechała na izbę przyjęć. Z trzydziestoprocentową hemoglobiną jeszcze tej samej nocy została odesłana do domu z powodu braku miejsc. Cztery dni później w stanie krytycznym z podejrzeniem ostrej niewydolności nerek trafiła na oddział nefrologii miejscowego szpitala i poddana została natychmiastowej dializie. Następnego dnia postawiono właściwą diagnozę. Nowotwór szyjki macicy. Stadium IV. Bez odwrotu, bez szans na wyzdrowienie.
Rak jest wyrafinowanym mordercą, który lubi się ofiarą pobawić. Na raka nie umiera się po cichu, szybko, niepostrzeżenie. Na oczach męża i osiemnastoletniej córki, uzależniając się od morfiny, kilogram po kilogramie odchodziła przez dziewięć bolesnych miesięcy.
Umarła mając trzydzieści dziewięć lat, aspiracje zawodowe i córkę na pierwszym roku studiów.
Nie był to pierwszy przypadek w rodzinie. Wcześniej na raka szyjki macicy chorowały trzy bliskie jej kobiety, z których przeżyła jedna. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem w Lyonie stwierdziła, że w Polsce pięcioletnia przeżywalność kobiet ze stwierdzonym rakiem szyjki macicy jest najniższa spośród 17 badanych krajów Europy.
Dlaczego? Dlaczego, pomimo ogólnodostępnej taniej diagnostyki pozwalającej wykryć chorobę w stadium, w którym jest jeszcze całkowicie wyleczalna, codziennie 5 Polek umiera na raka szyjki macicy? Wygląda na to, że dla ratowania życia potrzebna jest pompa medialna.
Dużo się mówi o raku piersi. Większość kobiet wie o samobadaniu (inna sprawa ile z nas wykorzystuje tę wiedzę w praktyce), USG piersi czy mammografii. O raku szyjki macicy mówi się zdecydowanie mniej, mimo iż jest on drugim najczęściej występującym u kobiet typem nowotworu. Ile z nas wie, dlaczego badanie cytologiczne jest takie ważne? Wiemy, że trzeba je robić co najmniej raz w roku, ale ile z nas wie czego pozwala uniknąć?
Ile z nas słyszało o HPV? Ile z nas wie, że rakiem szyjki macicy, mówiąc wprost, można się zarazić?
HPV - human papilloma virus - jest wirusem odpowiedzialnym za wystąpienie większości przypadków tego nowotworu. Wirus przenoszony jest drogą płciową. Ponad połowa kobiet prędzej czy później staje się nosicielkami wirusa.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW