Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Social lending dwa lata w Polsce
dodano 28.07.2009
2007 rok wypuścił kwiaty w postaci nowej branży pożyczek społecznościowych (ang. social lending). Polacy początkowo niechętnie ufający pożyczaniem i inwestowaniem pieniędzy w internecie, tylko w zeszłym roku pożyczyli sobie 20mln.
Social lending po polsku
Branża pożyczek społecznościowych (ang. social lending) zadebiutowała w naszym kraju w 2007 roku. Polacy początkowo niechętni pożyczaniu i inwestowaniu pieniędzy bez pośredników za pośrednictwem platform internetowych, tylko w zeszłym roku pożyczyli sobie już ponad 20 mln zł, skutecznie omijając banki i obniżając sobie wysokość rat od zaciągniętych pożyczek.
Idea social lendingu powstała w 2005 roku na Zachodzie. Szybkość, łatwość i bezpieczeństwo w transakcjach internetowych szybko znalazła sobie duże rzesze zwolenników. Aktualnie branże social lendingowy w Europie szacuje się na 55 mln euro, a w USA na blisko 180 mln $. Jak dziś wygląda branża pożyczek społecznościowych?
Najwięksi europejscy gracze – angielska Zopa, międzynarodowy MyC4 i niemiecka smava, skupiają 20% ogólnoświatowego kapitału branży social lending. Pożyczki P2P mają obecnie bardzo dynamiczną koniunkturę, na co wskazuje fakt, że niemiecka smava.de w 2007 roku odnotowała obroty pożyczkowe na poziomie 3 mln euro, a rok później 11 mln euro. Wielomilionowe obroty osiąga również brytyjska Zopa, która w 2008 roku miała obroty transakcyjne w wysokości 35 mln euro, co daje jej drugie miejsce za światowym potentatem social lending, amerykańskim Prosperem. Europejczycy zaufali idei pożyczek bezpośrednich – szacunkowe dane wskazują, że rynek social lendingowy w 2008 roku miał wartość ok. 55 mln euro.
Prekursorami na polskim rynku są Finansowo.pl, Kokos.pl, Monetto.pl (nie dawno upadł), którzy zadebiutowali w 2007 i 2008 roku. W styczniu 2009 roku na polskim rynku pojawił się portal smava.pl – spółka córka europejskiego lidera social lendingu. Wszystkie serwisy pomimo podobnego produktu – pożyczek społecznościowych, charakteryzują się różnym dostępem, poziomem bezpieczeństwa i ryzykiem inwestycyjnym. Na polski rynek smava.pl weszła na rynek ostatnia, jednak jest pierwsza pod względem wysokie poziomu bezpieczeństwa.
Zasadniczą przewagą smavy nad konkurencja w kraju jest fakt, że do oceny ryzyka kredytowego klientów serwisu wykorzystywany jest ekspercki model scoringowy wykonany przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej), zbudowany zgodnie z wymaganiami smava – mówi Przemysław Mościcki, Prezes Zarządu smava Poland. Smava.pl jest jedyną platformą w Polsce, która wykorzystuje tego rodzaju model. Poza tym pożyczkobiorcy sprawdzani są w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, Biura Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor i Związku Banków Polskich – dodaj Mościcki ze smava.pl.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW