Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Gdzie leży granica między przyjaźnią a miłością?
dodano 30.10.2009
Kiedy przyjaźń przeradza się w miłość, a pozorna miłość to tylko przyjaźń? Wielu ludzi ma z tym problem i w sumie nie ma co im się dziwić.
W dzisiejszych czasach między przyjaźnią i miłością jest bardzo cienka granica. Od zawsze tak mówiono, jednak w moim odczuciu zwęża się, a może po prostu jest przesuwana. Jeszcze nie tak dawno przyjacielem była osoba, która potrafiła pomóc w potrzebie, z którą świetnie spędzało nam się czas. Czemu to się zmieniło i w którą stronę poszło?
Wiele osób mówi, że nie przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest niemożliwa. Coraz więcej jest opinii, że w takim układzie jednej stronie zawsze chodzi o coś więcej. Właśnie od takiego podejścia zaciera się granica między miłością a przyjaźnią.
Analizując uczucia można łatwo stwierdzić, że w dzisiejszych czasach nie każde jest przeznaczone dla wszystkich. W poruszanym przeze mnie przypadku weźmy pod uwagę przyjaźń i miłość.
A więc zacznijmy od przyjaźni – czym ona jest? Według Arystotelesa, jest cnotą. Dodatkowo dzielił ją na przyjaźń idealną oraz inne mające spełniać jakiś cel. Według zwykłych ludzi jest więzią emocjonalną, bardzo bliską miłości.
W przeszłości przyjaciółmi mogli być wszyscy, zapewne większość z nas słyszała o „braterstwie krwi”. W dzisiejszych czasach, w opinii publicznej, przyjaciółmi mogą być tylko osoby tej samej płci, ale także nie wszyscy, bo czy ktoś wyobraża sobie, by np. polityk przyjaźnił się z „kibolem”? Ale już na pewno nie kobieta z mężczyzną, bo w takim układzie większość widzi jakieś podteksty.
Zajmijmy się miłością, czym ona jest? Chciałoby się napisać, że to ogromne uczucie, które każdego z nas dotyka. Według Roberta Sternberga miłość można opisać przy pomocy trzech słów: namiętność, intymność i zobowiązanie. Ja się jednak nie do końca zgadzam z tą opinią – według mnie jest to uczucie, którym darzymy bliskie nam osoby – po części także przyjaciół.
W przeszłości uczuciu miłości mogli podlegać tylko osoby przeciwnej płci, ewentualnie jeśli chodzi o tą samą, to jedynie miłość między synem a ojcem/córką a matką, jednak z biegiem czasu i rozwoju to się zmieniło. W przeszłości nie było czegoś takiego jak związki homoseksualne. Dzisiaj jest to coraz bardziej powszechne, a więc płeć nie ma już takiego znaczenia.
Więc gdzie tak naprawdę leży granica między miłością, a przyjaźnią? Czy w dzisiejszych czasach może istnieć przyjaźń między kobietą a mężczyzną? I Wreszcie jak rozpoznać czy to tylko przyjaźń, czy już uczucie wyższe?
Tu nasuwa mi się jeden bardzo mądry, a zarazem niesamowicie prosty cytat z bajki „Bo miłość to jest wtedy, gdy się kogoś lubi za bardzo”.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW