Ithink.pl - Dziennikartstwo Obywatelskie
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie, dom.
dodano 04.09.2010
Mieszkanie lub też dom możemy nabyć w dwojaki sposób. Poprzez pośrednika lub też osobiście. Jest jednak kilka rzeczy, które warto sprawdzić na własną rękę, by nie dać się nabrać na piękne słowa.
Pierwszą najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania. Musimy mieć pewność, że osoba, która chce je nam sprzedać jest prawnym właścicielem mieszkania ,a nie tylko osobą zameldowaną. Następnie sprawdźmy, czy mieszkanie nie ma żadnych obciążeń ( mogą być z rożnych powodów np. nie płacenie czynszu, rachunków lub też długi pod mieszkanie). Chcąc sprawdzić obie te sprawy należy zajrzeć do Księgi Wieczystej. Obejrzeć wpisy możemy za darmo na miejscu. Jednak odpis z Księgi Wieczystej kosztuje. Jeśli chcemy się o niego ubiegać, musimy o niego wystąpić na piśmie. Odpis elektroniczny z Księgi Wieczystej kosztuje około 30zł, natomiast odpis na papierze od 6zł ( zależy to od sądu). Pamiętajmy jednak, by dokładnie sprawdzać daty na wszystkich dokumentach. Nie zawsze są one aktualne i niestety, nie zawsze zgodne z prawdą. Częstym przypadkiem jest sytuacja własnościowa , jeśli chodzi o małżeństwa. W Księdze Wieczystej widzimy tylko jednego właściciela, natomiast w rzeczywistości jest ich dwóch. Kupując mieszkanie będące własnością spółdzielni mieszkaniowej pamiętajmy o tym, że takie nieruchomości nie muszą mieć wpisu do Księgi. Będąc właścicielem takiego mieszkania możemy ją założyć, ale nie musimy. W tej sytuacji nasze możliwości zaczynają się od sprawdzenia wszystkich danych w administracji spółdzielni. Przed zakupem mieszkania np. na kredyt, możemy poprosić poprzedniego właściciela o założenie księgi.
Co w przypadku, gdy mieszkanie jest zadłużone? Nie musimy rezygnować z mieszkania, które wpadło nam w oko. Oczywiście najlepszym wyjściem jest, by właściciel spłacił wierzytelności przed sprzedażą mieszkania. Mamy też inne wyjście. Potrzebne nam będzie oświadczenie wierzyciela hipotecznego w którym zobowiąże się do zgody na wykreślenie hipoteki w zamian za daną kwotę. Na oświadczeniu musi być podpis notariusza , by wszystko odbyło się po naszej myśli i zgodnie z prawem.
Kolejny ważny szczegół to „wieczny współlokator”. W ostatnich latach coraz zadziej spotykana sytuacja, aczkolwiek zawsze trzeba uważać. Umowa o dożywocie sprowadzi na nas lokatora, którego nie będziemy mogli się pozbyć. Więcej na temat tej umowy opisane jest w kodeksie cywilnym w art. 908-916. Taki lokator ma prawo mieszkać z nami aż do śmierci, jeśli oczywiście podpiszemy tego rodzaju umowę. Jeśli jednak chcemy być właścicielami takiego mieszkania, musimy wiedzieć, że lokator sam musi wyrazić na to zgodę. Bez zgody lokatora umowa posiada wady prawne i nie stanowi odzwierciedlenia w rzeczywistości. Tym samym, zostaje unieważniona. Na tym jednak nie kończą się pułapki w jakie możemy wpaść. Musimy dokładnie wiedzieć od kogo kupujemy mieszkanie. Ważny jest fakt, czy osoba sprzedająca nam mieszkanie prowadzi własną działalność gospodarczą, gdyż znów możemy w ten sposób kupić zadłużone mieszkanie z powodu podatków. W obecnych czasach założenie firmy nie jest czymś nieosiągalnym, a na siedzibę firmy dużo osób wybiera własne mieszkanie, by w ten sposób zaoszczędzić na wynajmie lokalu.
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
REKLAMA
ARTYKUŁY O PODOBNYM TEMACIE
zobacz więcej
5 NAJLEPIEJ OCENIANYCH ARTYKUŁÓW